Tworzenie stron internetowych

Stawiszyn

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Stawiszyn. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Stawiszyn - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Stawiszyn" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Stawiszyn warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Stawiszyn" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Stawiszyn" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Stawiszyn i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Stawiszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Stawiszyn.
Stawiszyn
Ratusz w Stawiszynie (listopad 2009)
Ratusz w Stawiszynie (listopad 2009)
Herb Flaga
Herb Stawiszyna Flaga Stawiszyna
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat kaliski
Gmina Stawiszyn
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja kalisko-ostrowska
Prawa miejskie 1291
Burmistrz Justyna Ilona Urbaniak
Powierzchnia 0,99 km²
Populacja (31.12.2016)
• liczba ludności
• gęstość

1 519[1]
1 534,3 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 62
Kod pocztowy 62-820
Tablice rejestracyjne PKA
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kaliskiego
Stawiszyn
Stawiszyn
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Stawiszyn
Stawiszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stawiszyn
Stawiszyn
Ziemia51°55′06″N 18°06′41″E/51,918333 18,111389
TERC
(TERYT)
3007094
SIMC 0937327
Urząd miejski
ul. Szosa Pleszewska 3
62-820 Stawiszyn
Strona internetowa
BIP

Stawiszynmiasto w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Bawołem (Czarną Strugą), w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, siedziba gminy Stawiszyn.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa kaliskiego.

Według danych z 31 grudnia 2016 miasto liczyło 1519 mieszkańców[1].

Dane ogólne[edytuj]

Stawiszyn jest najmniejszym pod względem powierzchni miastem w Polsce[2] (0,99 km²). Ośrodek usługowy dla rolnictwa; drobny przemysł odzieżowy i spożywczy. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 25 KoninKalisz.

Działalność duszpasterską prowadzą: kościół rzymskokatolicki i Kościół Ewangelicko-Augsburski.

Historia[edytuj]

Kościół w Stawiszynie (październik 2010)

Nazwa miasta wzmiankowana jest od końca XIII wieku jako Stavissin 1291 (nadanie praw miejskich) lub Stavischin 1294. Zniszczony w 1306 roku przez Litwinów, a w 1331 roku spalony przez Krzyżaków. Na wyprawę malborską w 1458 roku posłał 15 zbrojnych. Król Kazimierz III Wielki wybudował tu w XIV wieku zamek królewski, zniszczony w połowie XVII wieku podczas najazdu szwedzkiego, a na jego fundamentach wzniesiono w latach 1785–88 kościół ewangelicki[3].

W końcu XIII w. miasto posiadało obwarowania drewniano-ziemne, w połowie XIV wieku Stawiszyn otrzymał mury obronne, których budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Zakończyło to proces ukształtowania przestrzennego miasta. Był to przypadek tzw. śląskiego schematu rozplanowania, polegającego na rozwidleniu szlaku na dwie równoległe do siebie ulice, zbiegające się przy przeprawach. Nadało to miastu charakterystyczny plan z owalnicowym jądrem. To owalne jądro stanowi najstarszy element przestrzenny Stawiszyna, wokół którego zostały wytyczone ulice. W jego centrum ulokowano czteroboczny rynek, a z jego narożników przeprowadzono 8 ulic. Natomiast przy murach miejskich biegły ulice obwodowe. Sieć uliczną miasta dopełniły ulice boczne, które podzieliły obszar miasta na bloki różnej wielkości i kształtów[4].

Po roku 1331 do 1793 r. miasto było siedzibą starostwa niegrodowego. Od XV wieku do połowy XVII wieku był jednym ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce, jednak poważne zniszczenia w 1656 roku podczas najazdu szwedzkiego zakończyło okres prosperity. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[5].

W Stawiszynie działał na początku XVIII wieku, w ostatnim okresie swojego życia, Bolesław Gwidon Jaśniewicz w nieistniejącym już kościele kanoników Ducha Świętego i tamże pochowany. Stawiszyn utracił prawa miejskie w 1870 r. decyzją administracji rosyjskiej. Ponownie miasto od 1919 r.

Przed II wojną światową mieszkało tu wielu Żydów. Autorzy wydanego w 1883 roku Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich we wpisie dotyczącym Stawiszyna oprócz istnienia drewnianej synagogi wzmiankowali: „140 domów, 1924 mieszkańców (w tej liczbie 238 protestantów, 4 prawosławnych, 609 żydów). 1857 r. 169 domów (4 murowane), 1550 mieszkańców (364 żydów i 201 Niemców)”[6]. W 1884 roku w miejscowości żyło 656 wyznawców judaizmu, co stanowiło 31% wszystkich mieszkańców. Podczas spisu powszechnego z 1921 roku 672 mieszkańców (26%) zadeklarowało pochodzenie żydowskie. W 1940 roku część z nich niemieccy narodowi socjaliści deportowali do Kalisza, pozostałych wywieziono do getta w niedalekim Koźminku. Większość stawiszyńskich Żydów zginęła w lipcu 1942 roku w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem[7].

Demografia[edytuj]


    Populacja mieszkańców Stawiszyna
    Źródło: Op. cit. [dostęp 25.03.2010]

  • Piramida wieku mieszkańców Stawiszyna w 2014 roku[8].


Piramida wieku Stawiszyn.png

Stowarzyszenia[edytuj]

Na terenie Gminy i Miasta działa od 15 października 2012 r. Stowarzyszenie "Stawiszyn Moje Miasto Moja Gmina", które jako jeden z celów stawia sobie pomnażanie dorobku artystycznego i kulturalnego gminy i miasta. Stowarzyszenie organizuje festyny, zawody sportowe, zbiórki i loterie oraz spotkania przyczyniające się do prezentacji i popularyzacji lokalnych zespołów artystycznych oraz do kulturalnej integracji mieszkańców.

Ludzie związani ze Stawiszynem[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. ab Wyniki badań bieżących. Główny Urząd Statystyczny (Baza Demografia). [dostęp 2017-04-18].
  2. Miasta najmniejsze pod względem powierzchni. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2015-07-05].
  3. Miasta Polski: 1 154. Stawiszyn
  4. Prezentacja gminy. Rys historyczny
  5. Magazin für die neue Historie und Geographie Angelegt, t. XVI, Halle, 1782, s. 13.
  6. Stawiszyn w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XI: Sochaczew – Szlubowska Wola. Warszawa, 1890.
  7. Wirtualny Sztetl, K. Bielawski, Stawiszyn – Historia
  8. http://www.polskawliczbach.pl/Stawiszyn, w oparciu o dane GUS.
'