Tworzenie stron internetowych

Żytno

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Żytno. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Żytno - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Żytno" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Żytno warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Żytno" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Żytno" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Żytno i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Żytno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Żytno
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat radomszczański
Gmina Żytno
Liczba ludności (2008) 678
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 97-532[1]
Tablice rejestracyjne ERA
SIMC 0148257
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Żytno
Żytno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żytno
Żytno
Ziemia50°55′38″N 19°37′39″E/50,927222 19,627500

Żytnowieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Żytno.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Żytno.

Części wsi[edytuj]

Integralne części wsi Żytno[2]
SIMC Nazwa Rodzaj
0148286 Sowin osada

Historia[edytuj]

W 1198 roku Kagnimir wymienił miejscowości Borowno i Kamion na Żytno. Wzmianki o Żytnie pochodzące z końca XII wieku znajdują się w spisie fundatorów i kollatorów Zakonu Bożogrobców w Miechowie. Christon de Zythn ofiaruje dziesięcinę z tej miejscowości na potrzeby klasztoru. Z XIV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o przetwórstwie rud metali. W 1358 roku zostaje utworzona parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie. W 1441 roku pierwszy raz dowiadujemy się o Żytnie jako osadzie miejskiej. W 1760 roku Żytno utraciło prawa miejskie. Ziemiami będącymi obecnie w gminie Żytno władały znane rody szlacheckie m.in.: Borzykowscy herbu Abdank, Pągowscy herbu Doliwa, Pukarzewscy herbu Śreniawa, Rędzińscy herbu Zadora, Życieńscy herbu Zadora, Ostrowscy herbu Korab, Siemieńscy herbu Leszczyc, Majowie herbu Starykoń, Moszyńscy herbu Łodzia, Koniecpolscy herbu Pobóg.

W gospodarce na terenie gminy dominowało rolnictwo. Od XIX wieku zaczęto tu uprawiać na skalę przemysłową buraki cukrowe i chmiel oraz powstały stadniny koni oraz stawy rybne. W XIX wieku następuje rozwój drobnego przemysłu (kuźnice, cegielnie, młyny, tartaki, gorzelnie, cukrownie). Mieszkańcy gminy brali czynny udział w powstaniach narodowych oraz w walkach partyzanckich w okresie II wojny światowej. W XIX i XX wieku w wielu miejscowościach na terenie gminy funkcjonowały szkoły oraz prowadzono aktywne życie kulturalne. W 1973 roku z połączenia trzech gromad: Borzykowy, Maluszyna i Żytna, powstała gmina Żytno.

Oświata[edytuj]

Szkoła podstawowa w Żytnie po II wojnie światowej mieściła się w budynku dworskim. W 1992 roku wybudowano nowy budynek szkoły. W 2002 roku nadano jej imię Henryka Sienkiewicza.

Placówki oświatowe w Żytnie[edytuj]

 • Przedszkole Publiczne
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza
 • Gimnazjum Publiczne im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Instytucje publiczne[edytuj]

We wsi funkcjonuje ośrodek zdrowia

Parafia[edytuj]

Mieszkańcy wyznania rzymsko-katolickiego podlegają parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie.

Zabytki[edytuj]

Na terenie wsi znajdują się następujące obiekty wpisane do rejestru zabytków[3] :

 • cmentarz katolicki, poł. XIX w., nr rej.: 436/88 z 27.05.1988
 • skwer (miejsce po cmentarzu rzymskokatolickim), ul. Konopnickiej, nr rej.: 437/88 z 27.05.1988
 • zespół dworski, 1 poł. XIX w.:
  • dwór, nr rej.: 751 z 27.12.1967
  • park, nr rej.: A-240/78 z 19.07.1995

Dwór w Żytnie należał do rodu Siemieńskich, którzy zbudowali też pobliski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół został konsekrowany 30 maja 1885 roku. Po II wojnie światowej w budynku dworskim mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych i pozostaje w ruinie.


Przypisy

 1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 3. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 18 września 2008].

Bibliografia[edytuj]

TERYT

Linki zewnętrzne[edytuj]

'