Tworzenie stron internetowych

Kętrzyn

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Kętrzyn. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Kętrzyn - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Kętrzyn" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Kętrzyn warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Kętrzyn" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Kętrzyn" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Kętrzyn i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Kętrzyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kętrzyn
Widok na centrum miasta. Pośrodku kościół św. Katarzyny
Widok na centrum miasta. Pośrodku kościół św. Katarzyny
Herb Flaga
Herb Kętrzyna Flaga Kętrzyna
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina gmina miejska
Data założenia 1329
Prawa miejskie 1357
Burmistrz Krzysztof Wiesław Hećman
Powierzchnia 10,35[1] km²
Wysokość 100 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

27 629[2]
2 669,5 os./km²
Strefa numeracyjna
89
Kod pocztowy 11-400
Tablice rejestracyjne NKE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kętrzyn
Kętrzyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kętrzyn
Kętrzyn
Ziemia54°04′37″N 21°22′31″E/54,076944 21,375278
TERC
(TERYT)
2808011
SIMC 0964710
Urząd miejski
ul. Wojska Polskiego 11
11-400 Kętrzyn
Strona internetowa
BIP

Kętrzyn (do 1946 r Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.

Miasto leży w krainie historycznej Prusy Dolne (na terenie dawnej Barcji) kilkanaście kilometrów na wschód od granic Warmii.

Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 28 256 mieszkańców[3].

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2002[4] Kętrzyn ma obszar 10,34 km², w tym:

Miasto stanowi 0,85% powierzchni powiatu kętrzyńskiego.

Historia[edytuj]

Polskie Zamki Gotyckie

Kętrzyn leży na dawnych ziemiach pruskiego plemienia Bartów. W XIII wieku, po II powstania pruskiego ziemie te zostały zajęte przez Zakon krzyżacki i znalazły się w obrębie Państwa Zakonnego. Tereny dzisiejszego miasta podlegały komturom w Bałdze, którzy od 1283 roku organizowali osadnictwo. W roku 1375 ostatecznie ustalono granicę między Warmią a ziemiami zakonnymi. Granica przebiegała pomiędzy miastem warmińskim Reszlem, a Kętrzynem, który odtąd na stałe znalazł się w obszarze Prus Dolnych.

W roku 1329 komtur bałgijski zbudował strażnicę, prawdopodobnie na miejscu grodu o pruskiej nazwie Rast. Krótko potem w pobliżu zaczęła powstawać osada. Już w 1330 rozpoczęto budowę kościoła św. Katarzyny (rozebrany w XIX wieku). W 1345 r. strażnicę zniszczył najazd Litwinów pod wodzą Olgierda i Kiejstuta. Zakon już w 1350 zdołał odbudować osadę i rozpoczął budowę murów obronnych.

Prawa miejskie zostały nadanie w dniu 11 listopada 1357 przez komtura bałgijskiego Henninga Schindekopfa przez lokację na prawie chełmińskim. Wójtem-zasadźcą został Henryk Padeluche. W obrysie murów od strony południowej wybudowano warowny kościół św. Jerzego i zamek krzyżacki. Miasta bronić miało 13 baszt, w murach zbudowano dwie bramy: Wysoką, Młyńską i furtę Wodną. Prawa te zostały potwierdzone w 1378[5].

W czasach krzyżackich Kętrzyn (niem. Rastenburg, pol. Rastembork) był siedzibą prokuratora. W historii Rastenburga było ok. 40 prokuratorów, z których dwóch pełniło później funkcję wielkiego mistrza krzyżackiego. Po bitwie grunwaldzkiej mieszczanie oddali miasto bez walki wojskom polskim, od tego czasu prokuratorzy rastenburscy podlegali bezpośrednio wielkim mistrzom krzyżackim i posiadali uprawnienia komturów w zakresie lokacji wsi.

Mieszczanie buntując się przeciwko rządom zakonnym w 1440 r. przystąpili do Związku Pruskiego. Posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi zostało wypowiedziane w 1454, mieszczanie wysłali swojego przedstawiciela do Królewca, gdzie w ich imieniu złożył on na ręce kanclerza Jana Koniecpolskiego hołd królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi[5]. Tymczasem w mieście mieszczanie opanowali zamek, prokurator zakonny Wolfgang Sauer został uwięziony, a kilka dni później (17 lutego) utopiony w pobliskim Stawie Młyńskim. Sprawa ta została nagłośniona przez Krzyżaków, jako jeden z argumentów za delegalizacją Związku Pruskiego. Na mocy rokowań polsko-krzyżackich wielki mistrz zgodził się na amnestię dla mieszczan pod warunkiem poddania grodu ponownie władzy krzyżackiej.

Po wojnie trzynastoletniej na mocy pokoju toruńskiego Kętrzyn wraz z resztą Prus Dolnych pozostał w granicach Prus Zakonnych. Dopiero po utworzeniu w 1525 r. lennych Polsce Prus Książęcych nastąpił szybki rozwój miasta, zahamowany wojną ze Szwecją. Podczas wojny siedmioletniej, w latach 1758-1762 Prusy Wschodnie były okupowane przez Rosjan. W dniach 20-21 czerwca 1807 roku w mieście ze swoją dywizją poznańską stacjonował gen. Jan Henryk Dąbrowski. W 1818 miasto zostało siedzibą powiatu, w II poł. XIX w. wybudowano cukrownię, browar i młyn, co przełożyło się na rozwój miasta. W 1868 wybudowano połączenie kolejowe z Królewcem, a w późniejszych latach z Węgorzewem i Rynem oraz wąskotorowe z Mrągowem. Powstały kwartały nowej zabudowy wraz z ratuszem oraz nowy rynek miejski. Podczas I wojny światowej w sierpniu 1914 do miasta na krótko wkroczyli Rosjanie[5].

W okresie II wojny światowej w gierłoskim lesie nieopodal miasta pobudowano kwaterę HitleraWilczy Szaniec. Bombardowanie w 1942 i walki w 1945 doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń miasta. Zamek i zabudowa staromiejska miasta zostały spalone przez żołnierzy Armii Czerwonej (zniszczeniu uległo ogółem ok. 40 proc. miasta)[6].

W 1946 miejscowość została włączona do nowo powstałego województwa olsztyńskiego na terenie powojennej Polski. Niemieckojęzyczna ludność miasta została wysiedlona do Niemiec. Początkowo miasto nosiło historyczną nazwę Rastembork[7], ale rozważano także nazwę Raściborz i Raścibórz[8], ostatecznie jednak 7 maja 1946 roku nadano miastu nową nazwę Kętrzyn[9] od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego[6], historyka z XIX wieku walczącego z germanizacją Mazur. Po wojnie siedziba gminy Biedaszki[10].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego.

Kętrzyn - widok z wieży bazyliki św. Jerzego
Kętrzyn - widok z wieży bazyliki św. Jerzego

Zabytki[edytuj]

Bazylika Mniejsza św. Jerzego[edytuj]

Bazylika kolegiacka św. Jerzego (1359-1407, 1500-1517)
Panorama wnętrza Bazyliki św. Jerzego

Kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku. Jest to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Początkowo był to obiekt halowy, jednonawowy, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożu miasta. W koronie murów wybudowano ganki obronne i wieżę zwieńczoną blankowaniem. Na początku XV wieku wzniesiono drugą wieżę (dzwonniczą), a pod koniec stulecia obiekt przebudowano na trójnawową pseudobazylikę (dobudowano nawę boczną północną, nawa środkowa i południowa mieści się w obrysie kościoła halowego). Po pożarze w 1500 r., podczas odbudowy powstało istniejące i charakterystyczne odchylenie osi kościoła (prezbiterium nie leży dokładnie na osi nawy środkowej, ze środka nawy głównej są widoczne tylko dwa okna: prawe i środkowe, trzecie jest niewidoczne). W kościele zasługują na uwagę: sklepienia kryształowe z 1515 r. (wykonał je mistrz Matz z Gdańska), XVI-wieczna ambona, organy z 1721 r. (Josue Mosengel twórca organów w Świętej Lipce) były przebudowywane – obecne z 1975 r. mają 43 głosy, płyta nagrobna (epitafium) Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 r. oraz karcer (wejście z kościoła) znajdujący się pod wieżą wysoką. Kościół św. Jerzego ma tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni także funkcję kolegiaty. W kościele dawna kaplica św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca odbywają się piesze pielgrzymki do Wilna.

W obrębie zachowanych murów obronnych, przylegających do kościoła św. Jerzego znajduje dobudowana już w średniowieczu dawna Plebania (XIV/XV-XVI w.), a później Pastorówka (XVI w. – 1817 r.), zamieniona w XIX w. na Gimnazjum (lata 1817-1907), do 1945 roku funkcjonująca jako tzw. „Wdowi Dom” (ul. Zamkowa 4). W 2011 roku, przy zewnętrznych murach dawnej Pastorówki przeprowadzone zostały sondażowe archeologiczne badania wykopaliskowe, którymi kierował Archeolog Mariusz Biel. W ich wyniku zadokumentowano obecny stan techniczny murów fundamentowych i zarejestrowano nawarstwienia kulturowe wraz z zabytkami. Pozyskany materiał umożliwił wyróżnienie aż 5 faz chronologicznych na wzgórzu kościelnym, w tym najstarszą fazę osadniczą z (XIV-XV w.)[11].

Kościół św. Jana[edytuj]

Obok kościoła św. Jerzego znajduje się kościół św. Jana – dawna kaplica cmentarna adaptowana na Szkołę Wielką przygotowującą kandydatów na Uniwersytet w Królewcu założony przez księcia Albrechta. Budynek ten służył mniejszości polskiej jako świątynia protestancka, stąd zwany był kościołem polskim.

Tablice na dawnej szkole w Kętrzynie ku czci Wojciecha Kętrzyńskiego i Wilhelma Wiena

Szkoła Wielka[edytuj]

Budynek kościoła św. Jana wyglądał nieco inaczej niż obecnie. Na piętrze były sale lekcyjne i mieszkania nauczycieli. Szkoła została założona w 1546 przez księcia Albrechta. Językiem wykładowym była łacina, a do przedmiotów obowiązkowych należała nauka jęz. niemieckiego i polskiego. Naukę jęz. polskiego zniesiono ok. 1830 r.

W 1810 r. szkoła w ówczesnym Rastenburgu była jedyną protestancką szkołą nauczającą na terenie Prus poza „Gimnazjum Staromiejskim” w Królewcu, która przygotowywała kandydatów na uniwersytet Albertyna. W roku 1817 Gimnazjum przeniesione zostało do nowego budynku, także obok kościoła św. Jerzego. W 1896 r. z okazji jubileuszu 350-lecia szkoły nadano jej nazwę Gimnazjum im. Księcia Albrechta. Szkołę w 1907 r. ponownie przeniesiono do nowego budynku, gdzie obecnie się mieści Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Wychowankami szkoły byli: m.in. Wojciech Kętrzyński (uczeń tej szkoły w latach 1855-1859) i Wilhelm Wien (uczeń w latach 1875-1879) z Drachenstein (obecnie Smokowo -gmina Kętrzyn). Uroczystości 450-lecia szkoły obchodzono w 1996 r. W jubileuszu uczestniczył prof. Helmut Wagner z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie wychowanek Gimnazjum im. Księcia Albrechta od 1940 r. do 20 stycznia 1945.

Zamek krzyżacki[edytuj]

Zamek krzyżacki z XIV-XVII w.
Zamek, dziedziniec
 Osobny artykuł: Zamek w Kętrzynie.

Budowa zamku rozpoczęła się w tym samym okresie co budowa kościoła św. Jerzego. Zamek stanął w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłowy obiekt, zamknięty od strony zachodniej ścianą kurtynową z bramą. Skrzydła zamku od strony dziedzińca obiegał drewniany krużganek, na dziedzińcu stała studnia. Najważniejszą częścią zamku było jego skrzydło północne. Pozostałe skrzydła pełniły funkcje gospodarcze. Pod koniec XIV wieku zamek został otoczony murami z bramą przejazdową od strony miasta. Warownia nie miała charakterystycznej dla budowli krzyżackiej wieży i przedzamcza. Spiętrzenie rzeki Guber utworzyło Staw Młyński (zasypany w 1910) osłaniający zamek od strony południowej. Od wschodu zamek chroniony był fosą, którą płynęła woda z jeziora położonego na północ od miasta. Zamek w XVII wieku był wielokrotnie przebudowywany. W 1945 roku spłonął. W latach 1962-1967 mury zamku zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanych rycin z XIX wieku. Wnętrza są współczesne i dostosowane do potrzeb znajdujących się w nim: Muzeum i Biblioteki. Organizatorem Muzeum w Kętrzynie była Zofia Licharewa.

Inne[edytuj]

Demografia[edytuj]

Dane z 31 grudnia 2012[12]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 28 256 100 14 772 52,3 13 484 47,7
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
2730,1 1427,3 1302,8
 • Piramida wieku mieszkańców Kętrzyna w 2014 roku [2].


Piramida wieku Ketrzyn.png

Gospodarka[edytuj]

Philips Lighting Poland S.A. Oddział w Kętrzynie, brama południowa przy ul. Chrobrego

Z jednostek organizacyjnych o charakterze ponadlokalnym w Kętrzynie znajdują się Centrum Szkolenia oraz Komenda Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej RP.

W miejscowości działało Stado Ogierów Kętrzyn[13]. W 1994 po przekształceniu jako Stado Ogierów Skarbu Państwa Kętrzyn[14]. Od 2003 ponownie jako Stado Ogierów Kętrzyn wchodzi w skład Stada Ogierów w Łącku Sp. z o.o.[15]

Przemysł[edytuj]

Pod koniec XIX w. Kętrzynie dominował głównie przemysł spożywczy, w ramach którego funkcjonowały nie istniejące już: browar, cukrownia, fabryka drożdży oraz mleczarnia. Obecnie, do przemysłu spożywczego dołączyły: przemysł elektrotechniczny oraz odzieżowy. Największe zakłady to ZPO „Warmia” (odzież), Philips Lighting Poland S.A. Oddział w Kętrzynie (oświetlenie), MTI-Furninova POLSKA (meble tapicerowane), SPPH „Majonezy” (przemysł spożywczy) i inne (FPK, MST, FOR-MECH Sp. z o.o.).

Media[edytuj]

Prasa lokalna

Tygodnik Kętrzyński,

 • Gazeta Kętrzyńska,
 • Gazeta w Kętrzynie – lokalny dodatek do Gazety Olsztyńskiej,
 • Życie Kętrzyna,
 • Gazeta Nasze Miasto Kętrzyn.pl
Telewizja lokalna

KetrzynNews.pl,

 • Kętrzyńska Telewizja Internetowa,
 • Kętrzyńska Telewizja Kablowa

Transport[edytuj]

Hotel „Wanda” w Kętrzynie

Kętrzyn nie posiada obwodnicy, a większość ruchu tranzytowego odbywa się ulicami miasta. Miasto stanowi regionalny węzeł drogowy i kolejowy.

W mieście funkcjonuje komunikacja miejska obsługująca 2 linie autobusowe w dni robocze od 5,20 do 18,30 oraz w sobotę od 8,25 do 14,51. Komunikację obsługuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Komunalnik” w Kętrzynie.

Lotnisko[edytuj]

Około 8 km na południowy wschód od miasta znajduje się lotnisko Kętrzyn-Wilamowo.

Oświata[edytuj]

Szkoły podstawowe[edytuj]

Szkoły ponadpodstawowe[edytuj]

 • Gimnazjum Powiatowe przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego,
 • Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi przy Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi,
 • Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II,
 • Gimnazjum dla Dorosłych przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kętrzynie,
 • Gimnazjum Specjalne nr 4 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym,
 • Prywatne Gimnazjum w Kętrzynie,

Licea ogólnokształcące[edytuj]

 • Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im.W. Kętrzyńskiego. W budynku Liceum im. Wojciecha Kętrzyńskiego mieściło się także Liceum Dla Pracujących. Liceum to pierwotnie było samodzielną jednostką, powstałą w 1950 roku. Jej najbardziej znanym maturzystą (1974 r. z Leśnego Rowu) jest Cyryl Klimowicz.
 • Liceum Ogólnokształcące nr 2 przy Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie,
 • Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Budowlanych,
 • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kętrzynie,
 • I Prywatne Zaoczne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie,
 • II Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie,
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie

Szkoły zawodowe[edytuj]

 • Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Technikum Elektryczne
  • Technikum Mechaniczne
  • Branżowa Szkoła I Stopnia
 • Zespół Szkół Budowlanych,
  • Technikum Budowlane,
  • Technikum Budownictwa Wodnego,
  • Technikum Urządzeń Sanitarnych
  • Branżowa Szkoła I Stopnia
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kętrzynie,
  • Branżowa Szkoła I Stopnia
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym,
 • Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Kętrzynie,
 • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych W Karolewie
  • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
  • Technikum Agrobiznesu
  • Technikum Architektury Krajobrazu
  • Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotoniki
  • Technikum Rolnicze
  • Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoły policealne i wyższe[edytuj]

 • Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kętrzynie,
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kętrzynie,
  • Policealne Studium Zawodowe
   • Technik Informatyk, Technik Bhp, Technik Prac Biurowych, Technik Administracji, Technik Ekonomista, Technik Organizacji Reklamy, Technik Nudownictwa
 • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia w Olsztynie
  • Centrum Edukacji w Kętrzynie,
 • Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Olsztynie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie,
  • Policealne Studium Zawodowe TWP,
   • Technik Informatyk, Technik Rachunkowości, Technik Administracji, Technik Ekonomista, Technik Obsługi Turystycznej, Technik BHP, Technik Ochrony Fizycznej Osób i Mienia, Technik Przemysłu Mody, Technik Logistyk
  • Centrum Doskonalenia Nauczycieli TWP,
  • Centrum Organizacji Kursów Zawodowych, Komputerowych i Języków Obcych TWP

Służba zdrowia i pomoc społeczna[edytuj]

Publiczne jednostki służby zdrowia[edytuj]

Ośrodki pomocy społecznej[edytuj]

 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie,
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie,
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie

Placówki kulturalne[edytuj]

Mieszkańcy Kętrzyna mogą korzystać z różnorodnej oferty kulturalnej Kętrzyńskiego Centrum Kultury, w którego strukturach znajduje się także Kino „Gwiazda”. W mieście znajdują się również: Muzeum Regionalne, Biblioteka Pedagogiczna oraz Biblioteka Publiczna Miejska, Polsko-Niemieckiego Centrum Kultury im. Arno Holza i Mazurski Ogród Sztuk (galeria sztuki).

Religia[edytuj]

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące kościoły i związki wyznaniowe:

W Kętrzynie są cztery parafie rzymskokatolickie: św. Jerzego (siedziba Dekanatu Kętrzyn I – Południowy Zachód), św. Katarzyny (siedziba Dekanatu Kętrzyn II – Północny Wschód), św. Jacka i św. Brata Alberta Chmielowskiego. Parafią personalną (bez wydzielonego terytorium) jest Parafia Straży Granicznej św. Mateusza. W oddzielnej strukturze znajduje się parafia obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) św. Bazylego Wielkiego. Należy ona do dekanatu w Węgorzewie, Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. W Kętrzynie jest też parafia prawosławna Narodzenia Bogurodzicy (w cerkwi znajdują się freski wykonane przez Jerzego Nowosielskiego). W mieście znajdują się także klasztory Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny i Zakonu Ojców Bazylianów. Bazylianie obsługują parafie greckokatolickie w Kętrzynie, Reszlu, Asunach i Bajorach Małych[17]. Kościoły protestanckie reprezentowane są przez Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Jana oraz cztery miejscowe wspólnoty ewangelikalne: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Zielonoświątkowy (zbór „Betel”), Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz Chrześcijańską Wspólnotę Zielonoświątkową. W mieście istnieje również Zbór Świadków Jehowy[18].

Sport[edytuj]

Kluby i organizacje sportowe[edytuj]

 • Kętrzyński Klub Sportowy „Granica”piłka nożna
 • Kętrzyński Klub Piłki Ręcznej „Olimpia”- piłka ręczna
 • Kętrzyński Klub Taekwondo „Tygrys” – taekwondo (WTF)
 • Kętrzyński Klub Tańca Sportowego „Kormoran” – taniec sportowy
 • Uczniowski Klub Sportowy „Kętrzynianka” – tenis ziemny
 • Kętrzyński Klub Tenisowy – tenis ziemny
 • Kętrzyńskie Towarzystwo Piłki Nożnej – piłka nożna
 • Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Niedźwiedź” – boks
 • Klub Jeździecki „Rolimpex” – sekcja jeździecka przy Stadzie Ogierów (największa w stajnia Europie)
 • Klub Sportowy „Szkoła Mistrzów Bushi” – bushi
 • Miejski Klub Szachowy „Hetman-Pionier” – sekcja szachowa
 • Sportowy Klub Bilardowy „Skorpion-Kętrzyn” – bilard
 • Sportowy Klub Bilardowy „Baszta Kętrzyn” – bilard
 • Uczniowski Klub Sportowy „Baszta” – kilku sekcyjny
 • Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” – kolarstwo, inne
 • Uczniowski klub Sportowy „Olimp” – piłka koszykowa, inne
 • Uczniowski klub Sportowy „Peleton” – kolarstwo
 • Uczniowski klub Sportowy „Zryw” – piłka ręczna dziewcząt

Ponadto w Kętrzynie działają również „Automobilklub Kętrzyński”, „Aeroklub Krainy Jezior”, Bractwo Rycerskie Strażnicy „Rast” przy Zamku Kętrzyńskim, Sekcja Brydża Sportowego przy Kętrzyński Centrum Kultury (KCK Kętrzyn) oraz liczne sportowe sekcje przyzakładowe.

Infrastruktura sportowa[edytuj]

 • stadion miejski przy ul. Fryderyka Chopina (100 × 65 mb)
 • boisko ze sztuczną murawą przy ul. Kazimierza Wielkiego (100 × 64 mb)
 • pływalnia kryta, ul. Poznańska
 • pływalnia otwarta oraz kemping, ul. Szpitalna
 • hale sportowe
 • 5 kortów tenisowych

Nawierzchnia boiska z trawy sztucznej jest przedmiotem certyfikatu FIFA Star 1.

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Kamienice Kętrzyna
Ketrzyn Sikorskiego kamienice.jpg
Kętrzyn, ul. Mickiewicza 8.jpg
K-traugutta23-DSCN1282.jpg
Miasta partnerskie
Miasto Kraj Data podpisania umowy
  DEU Wesel COA.svg Wesel  Niemcy 19 maja 2002 r.>[19]
  Zlaté Hory znak.jpg Zlaté Hory  Czechy 15 maja 1999 r.[20]
  Coat of Arms of Volodymyr-Volynsky.png Włodzimierz Wołyński  Ukraina 12 listopada 2004 r.[21]
  Coat of Arms of Svetly (Kaliningrad oblast).png Swietłyj  Rosja 8 grudnia 2005 r.[22]
Wieża ciśnień przy wjeździe do Kętrzyna

Ludzie urodzeni w Kętrzynie, bądź z nim związani[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Kętrzynie.

W Kętrzynie urodzili się m.in. Krzysztof Kononowicz i Marek Ziółkowski.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Kętrzynem.

Honorowi obywatele miasta[edytuj]

Tytuły nadane po 1989 (data nadania tytułu)[23].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. , 2013-07-26. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Ketrzyn, w oparciu o dane GUS.
 3. Bank Danych Lokalnych GUS. [dostęp 2014-02-19].
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. abc Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury. Przewodnik, Białystok: Agencja TD, 1996. ​ISBN 83-902165-0-7​, s. 123
 6. ab Tadeusz Korowaj: Rastenburg/Kętrzyn: Przewodnik historyczny po mieście. Kętrzyn: nakł. autora, 2005, s. 2. ISBN 83-913091-0-X.
 7. Dz.U. 1945 nr 33, poz. 196.
 8. Alojzy Martniak. Kętrzyn – miasto przyszłości na Mazurach. „Polska Zachodnia”. 18, s. 3-5, 1947. 
 9. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
 10. Informator adresowy miast i gmin wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Instytut Wydawniczy Kolumna, 1948.
 11. Mariusz Biel: Kętrzyn - ul. Zamkowa 4. Kraków: Copy Druk, 2013.
 12. Baza Danych Lokalnych GUS; Ludność wg miejsca zameldowania/zamieszkania i płci (pol.). GUS. [dostęp 2014-02-19].
 13. Internetowy System Aktów Prawnych.
 14. Internetowy System Aktów Prawnych.
 15. Stado Ogierów – Kętrzyn.
 16. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 25 maja 2014.
 17. Кентшин.
 18. A. Kopiczko, Panorama wyznaniowa województwa olsztyńskiego po II wojnie światowej, s. 63.
 19. Miasta Partnerskie, kontakty zagraniczne - Wesel. W: Serwis internetowy Urzędu Miasta Kętrzyn [on-line]. [dostęp 2012-07-05].
 20. Miasta Partnerskie, kontakty zagraniczne – Zlate Hory (Złote Góry). W: Serwis internetowy Urzędu Miasta Kętrzyn [on-line]. [dostęp 2012-07-05].
 21. Miasta Partnerskie, kontakty zagraniczne – Włodzimierz Wołyński. W: Serwis internetowy Urzędu Miasta Kętrzyn [on-line]. [dostęp 2012-07-05].
 22. Miasta Partnerskie, kontakty zagraniczne - Swietłyj. W: Serwis internetowy Urzędu Miasta Kętrzyn [on-line]. [dostęp 2012-07-05].
 23. Tadeusz Korowaj: Rastenburg/Kętrzyn. Dzieje miasta. Kętrzyn: 2012, s. 280. ISBN 978-83-913091-2-4.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'