Tworzenie stron internetowych

Koleczkowo

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Koleczkowo. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Koleczkowo - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Koleczkowo" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Koleczkowo warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Koleczkowo" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Koleczkowo" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Koleczkowo i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Koleczkowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koleczkowo
Koleczkowo
Koleczkowo
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat wejherowski
Gmina Szemud
Liczba ludności (30.09.2011) 1352[1]
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 84-207
Tablice rejestracyjne GWE
SIMC 0175308
Położenie na mapie gminy Szemud
Mapa lokalizacyjna gminy Szemud
Koleczkowo
Koleczkowo
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wejherowskiego
Koleczkowo
Koleczkowo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Koleczkowo
Koleczkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koleczkowo
Koleczkowo
Ziemia54°29′16″N 18°20′30″E/54,487778 18,341667

Koleczkowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòleczkòwò) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy drodze wojewódzkiej 218 i w pasie Wzgórz Chwaszczyńskich i nad Zagórską Strugą. W skład sołectwa wchodzi również miejscowość Koleczkowski Młyn. Znajduje się tu pomnik poświęcony żołnierzom ruchu oporu z Gryfa Pomorskiego.

Wieś królewska w powiecie gdańskim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku[2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Podczas zaboru pruskiego wieś nosiła nazwę niemiecką Kolletzkau. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Kolletzkau w 1942 została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na nowo wymyśloną i bardziej niemieckąKollendorf[3].

Wieś położona blisko Gdyni. Jeden z większych ośrodków jeździeckich w okolicach Trójmiasta. Szybko rozbudowująca się miejscowość, licznie odwiedzana przez turystów przyjeżdżających nad miejscowe jeziora. Połączenie z Gdynią umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr "191").

Historia[edytuj]

Pomnik w Koleczkowie

Odkryte w południowej części sołectwa groby skrzynkowe z okresu kultury łużyckiej potwierdzają fakt, że ludzie osiedlili się tu co najmniej w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Nazwa wsi pojawia się w dokumentach z przełomu XIV i XV wieku - pod datą 1399 mamy zapis tej wsi jako COLICZKOW, w 1415 jako KOLLACZTCZKOW, 1547 KOLECZKOWICE. W źródłach polskich począwszy od XVII wieku pojawia się dzisiejsza nazwa KOLECZKOWO. Podczas okupacji niemieckiej, w wyniku germanizacji, zmieniono nazwę na Kolletzkau oraz w 1943 na Kollendorf. Koleczkowo prawdopodobnie od 1340 roku było osadą dzierżawczą na prawie niemieckim. W trzynastym tysiącleciu, podobnie do wielu innych ziem pomorskich, było zajęte przez Krzyżaków. W 1773 roku, w wyniku zmian administracyjnych, przydzielono do powołanej gminy Koleczkowo dotychczasowo samodzielną wieś Bieszkówko, która w wyniku tego wydarzenia spadła do rzędu dzielnicy Koleczkowa. Z chwilą powołania 29 lutego 1928 powiatu morskiego Gmina Koleczkowo złączyła się z Gminą Kielno tworząc jedną Gminę Kielną, zarządzaną przez wójtów z Koleczkowa. Już w tym czasie Koleczkowo liczyło 653 mieszkańców, będąc bardzo znaczącą miejscowością w okolicy i mimo kryzysu gospodarczego w latach 1929-1933, Koleczkowo rozwijało się dość pomyślnie. Był to niewątpliwie wpływ Gdyni, wioski rybackiej przekształcającej się szybko w miasto portowe, kiedy to Koleczkowo było głównym ośrodkiem zaplecza budowy miasta Gdyni. Podziały po 1973 roku przyczyniły się do tego, że Koleczkowo stało się peryferyjną wsią gminy Szemud, co nie zmieniło się do dziś. Zachodzą tam procesy charakterystyczne dla terenów podmiejskich, na przykład coraz więcej gospodarstw rolnych ulega likwidacji. Obecnie w Koleczkowie niemal nie ma gospodarstw, zauważamy jednak stopniową urbanizację miejscowości poprzez m.in. budowę domostw jednorodzinnych, działalność wielu firm oraz sklepów, restauracji, wpływ turystyczny hotelu Bardo, gospodarstwa agroturystyczne, a także powstającą parafię.

W Koleczkowie stoi pomnik upamiętniający bohaterską obronę bunkra, którego rekonstrukcja znajduje się obok szkoły. Dnia 27 września 1964 odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci 11 żołnierzy ruchu oporu z Gryfa Pomorskiego poległych w całodziennej walce w lesie pod Koleczkowem (Głodówko, Piekiełko) z czterema kompaniami żandarmów niemieckich z Wejherowa i Kartuz.

Historia szkoły

W XVIII wieku rozpoczęło się nauczanie dzieci w Koleczkowie w prywatnych domach. W 1887 roku do Szkoły ludowej w Koleczkowie uczęszczało 130 uczniów. Nauczycielem w tym czasie był Antoni Miloch. Przy ul. Wejherowskiej wybudowano budynek szkolny, w którego skład wchodził parter i piętro, wraz z mieszkaniami służbowymi dla nauczycieli. W dniu 27 września 1957r. Koleczkowo było świadkiem podniosłej uroczystości odsłonięcia obelisku ku czci Partyzantów Kaszubskich, wtedy też nadano imię patronujące szkole w Koleczkowie im. Partyzantów Kaszubskich. W 1970 roku wybudowano przy szkole pawilon do celów dydaktycznych, a wtenczas szkoła była pełną ośmioklasową placówką, do której uczęszczało 110 uczniów. W pawilonie na holu powstało malowidło przedstawiające bój partyzantów nad Ślęzą. W tym czasie zlokalizowano też przystanek autobusowy przy szkole, ponieważ do szkoły w Koleczkowie uczęszczały cały czas dzieci z Bojana. W roku 1999 po reformie oświaty szkoła zmniejszyła się do 6 klas, a uczniowie z Bojana rozpoczęli naukę w szkole w Bojanie. Szkoła w Koleczkowie pozostała w niezmienionym miejscu i budynku, który z roku na rok coraz mniej wystarcza uczniom ze strony jak i dydaktycznych, tak i potrzeby rozbudowy, by osiedlające się rodziny mogły swoje dzieci posyłać do miejscowej szkoły. Wreszcie w 2010 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu szkolnego, który jest połączony z poprzednim, co razem daje dużą szkołę dla miejscowych uczniów, którzy w jej progach mogą się uczyć od roku szkolnego 2010/2011.

Koleczkowianie

Regionalny zespół pieśni i tańca, który założony został przez F. Majkowskiego w 1973 roku. Jest to zespół wielopokoleniowy, jego członkami są mieszkańcy Koleczkowa i okolic. Używa oryginalnych Kaszubskich strojów i instrumentów. Koncertuje na różnego rodzaju imprezach w naszej gminie, państwie i poza jego granicami (Francja, Niemcy, Ukraina, Dania, Litwa, Rosja...) Posiadacz wielu prestiżowych nagród. Nagrał 2 kasety magnetofonowe i 2 płyty.

Parafia

Parafia pw. św. Szymona z Lipnicy w Koleczkowie powstała 19 sierpnia 2007 roku. Mszę św. erekcyjną z wprowadzeniem księdza proboszcza odprawił ówczesny metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Proboszczem jest ks. mgr Roman Naleziński. Parafia należy do dekanatu Kielno, archidiecezji gdańskiej. Obecnie trwają budowy nowego budynku kościelnego, tuż obok kaplicy. Przy kościele jest także cmentarz parafialny.

Obecnie Koleczkowo liczy ok. 3000 mieszkańców i należy, wraz z Bojanem, do najszybciej rozwijających się miejscowości gminy Szemud.

Zabytki[edytuj]

Przypisy

  1. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Szemud (pol.). Urząd Gminy Szemud. [dostęp 2015-01-31].
  2. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 89.
  3. Familienforschung in Westpreußen (niem.). [dostęp 2015-08-15].
'