Tworzenie stron internetowych

Sokołów Podlaski

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Sokołów Podlaski. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sokołów Podlaski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sokołów Podlaski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sokołów Podlaski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sokołów Podlaski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sokołów Podlaski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sokołów Podlaski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sokołów Podlaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Sokołów Podlaski (ujednoznacznienie).
Sokołów Podlaski
Sokołów Podlaski – skwer im. Najświętszej Marii Panny
Sokołów Podlaski – skwer im. Najświętszej Marii Panny
Herb Flaga
Herb Sokołowa Podlaskiego Flaga Sokołowa Podlaskiego
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat sokołowski
Gmina gmina miejska
Prawa miejskie 1424
Burmistrz Bogusław Jan Karakula
Powierzchnia 17,51 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

18 781[1]
1 072,6 os./km²
Strefa numeracyjna
25
Kod pocztowy 08-300 i 08-301
Tablice rejestracyjne WSK
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sokołowskiego
Sokołów Podlaski
Sokołów Podlaski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Sokołów Podlaski
Sokołów Podlaski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sokołów Podlaski
Sokołów Podlaski
Ziemia52°24′27″N 22°14′59″E/52,407500 22,249722
TERC
(TERYT)
1429011
SIMC 0975760
Urząd miejski
ul. Wolności 21
08-300 Sokołów Podlaski
Strona internetowa

Sokołów Podlaskimiasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego i siedziba władz gminy wiejskiej Sokołów Podlaski. Leży nad rzeką Cetynią.

31 grudnia 2012 r. miasto miało 18 732 mieszkańców[2].

Położenie[edytuj]

Położone jest we wschodniej części województwa mazowieckiego, na Południowym Podlasiu, w północno-zachodniej części Wysoczyzny Siedleckiej.

Miasto położone jest w odległości:

Według danych z roku 2002[3] Sokołów Podlaski ma obszar 17,5 km², w tym:

 • użytki rolne: 66%
 • użytki leśne: 0%

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 17,51 km²[4]. Miasto stanowi 1,55% powierzchni powiatu.

Sąsiednie gminy: Gmina Sokołów Podlaski, Węgrów, Jabłonna Lacka, Sterdyń, Bielany, Repki, Kosów Lacki, Sabnie.

Było to miasto prywatne położone w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[5]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.

Demografia[edytuj]

Budynek Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim

Dane z 13 listopada 2005[6]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 19 338 100 10089 52,3 9249 47,7
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
1105 576,5 528,5
 • Piramida wieku mieszkańców Sokołowa Podlaskiego w 2014 roku[1].


Piramida wieku Sokolow Podlaski.png

Historia[edytuj]

Grota Matki Bożej w Sokołowie Podlaskim
Pałac murowany z 1857 roku, następnie szpital, obecnie Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II
Staw znajdujący się przy pałacu
Szpital Powiatowy w Sokołowie Podlaskim

Początki osadnictwa na tych terenach sięgają VI w. n.e. Sokołów należy do tej części Podlasia, która ze względu na swe położenie była typową rubieżą osadniczo – kulturową. Na tym terenie trwały walki prowadzone przez wczesnofeudalne państwo polskie i ruskie, zakon krzyżacki, Jaćwingów i Litwę. Dzieje polityczne tych ziem miały więc wpływ na ich rozwój kulturowy i osadniczy. Dla określenia wpływów kulturowych i etnicznych oraz struktury osadnictwa prowadzono badania archeologiczne. Okres wczesnego średniowiecza na tym terenie reprezentują dość liczne stanowiska archeologiczne. Dokładnie odtworzono zarówno fazy zasiedlania, jak i konstrukcje obronne i mieszkalne powstających osad. Znaleziono dowody na istnienie na tym terenie osady w VI i VII w. n.e. Ceramika, żelazne okucia, klamry, paciorki, skoble oraz liczne przedmioty z wyposażenia pochówków świadczą o kulturze, obyczajach i obrzędach odprawianych ku czci zmarłych. Przedstawiciele Muzeum Archeologicznego w Warszawie prowadzili badania na terenie Sokołowa (Przeździatka), na dużym cmentarzysku z grobami podkloszowymi. W Muzeum Archeologicznym znajduje się ładny okaz dwuściennej siekiery krzemiennej kultury ceramiki sznurowej. Wynika badań potwierdzają, że w miejscu dawnego gródka, początkowo ruskiego, później polskiego w dolinie rzeki Cetynii poprzez stopniowe zasiedlanie powstała osada – Sokołów.

Położony na szlaku wielkim litewskim gródek otrzymał prawa miejskie w 1424 roku, z rąk Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Sokołów, wraz z wsiami Kupientyn i Rogów, został własnością Mikołaja Sepieńskiego z Sepna – sekretarza i dworzanina księcia.

W roku 1508 nowym właścicielem miasta został Stanisław Kiszka. W rękach rodziny Kiszków Sokołów pozostawał do 1592 roku, kiedy to przeszedł w ręce Radziwiłłów. Czas, kiedy właścicielami miasta byli Kiszkowie i Radziwiłłowie, to okres świetności w dziejach miasta, przerwany przez najazd szwedzki. Podczas „potopu” miasto zostało znacznie zniszczone.

Ostatnim właścicielem Sokołowa z rodu Radziwiłłów był książę Bogusław Radziwiłł. W 1668 roku właścicielem miasta został Jan Krasiński, a w 2. poł. XVIII wieku – Ignacy Ogiński, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pod panowaniem rodu Ogińskich w Sokołowie rozwijało się rzemiosło. Michał Kleofas Ogiński sprowadził rzemieślników francuskich, którzy rozpoczęli produkcję chustek jedwabnych, kapeluszy, kobierców, płótna i pasów słuckich.

Po trzecim rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim, a po wojnie polsko-austriackiej, w 1809, wróciło do Księstwa Warszawskiego. W roku 1833 dobra sokołowskie, wraz z miastem, nabył od Michała Kleofasa Ogińskiego dziedzic okolicznych wsi, Karol Kobyliński, który 10 lat później sprzedał je Elżbiecie z Lorentzów Hirschman. Właścicielka, wraz ze spółką akcjonariuszy, wybudowała cukrownię „Elżbietów” (1845) w Przeździatce. W 1890 fabryka zatrudniała już 600 robotników.

W rejonie sokołowskim działało wielu sławnych przywódców powstania styczniowego, między innymi słynny ksiądz Stanisław Brzóska. Został on aresztowany wraz z adiutantem, Franciszkiem Wilczyńskim we wsi Sypytki i skazany przez władze carskie na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na rynku w Sokołowie 23 maja 1865. W 1925 roku na miejscu stracenia wzniesiono granitowy pomnik.

W roku 1867 Sokołów przeszedł na własność państwa i został miastem powiatowym, a w roku 1887, po wybudowaniu linii kolejowej, stał się ważnym węzłem komunikacyjnym. W latach 1845–1890 podwoiła się liczba mieszkańców. Stało się to dzięki napływowi imigrantów, głównie Żydów, którzy, będąc w większości rzemieślnikami i kupcami, wnieśli poważny wkład w dalszy rozwój miasta. W tym okresie w Sokołowie, oprócz cukrowni, była też fabryka octu i świec, sześć wiatraków, pięć garbarni, dwie olejarnie i cegielnia. Swoje warsztaty miało tu 200 kuśnierzy, 500 szewców i około 200 innych rzemieślników.

W czasie II wojny światowej Sokołów poniósł ciężkie straty. W wyniku działań wojennych drastycznie zmalała liczba ludności. W sierpniu 1941 roku powstało w mieście getto, które istniało do końca września 1942 roku. Znaczną liczbę ludności żydowskiej, która przed wojną stanowiła 60% ludności Sokołowa (6000 z 10000 mieszkańców), wymordowano w getcie, pozostałych wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Działania wojenne zniszczyły 30% budynków mieszkalnych i 70% gmachów urzędowych.

30 września 2007 roku, na skwerze Najświętszej Marii Panny, przy sokołowskiej konkatedrze, odsłonięto pomnik, upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej i struktur poakowskich Obwodu Sokołów Podlaski, 6 Brygady Wileńskiej AK kpt., Młota” oraz cywilnych mieszkańców powiatu sokołowskiego, poległych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944–1953.

Wyzwolenie miasta nastąpiło 8 sierpnia 1944 roku. W latach 1946–1951 odbudowano zakłady – cukrownię, mleczarnię i spółdzielnia pracy kuśnierskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego. Od reformy administracyjnej z 1999 roku Sokołów Podlaski jest ponownie siedzibą powiatu sokołowskiego, w skład którego wchodzi dziewięć gmin (Sokołów Podlaski, Sterdyń, Repki, Bielany, Jabłonna Lacka, Sabnie, Ceranów, Kosów Lacki) i dwa miasta (Sokołów Podlaski i Kosów Lacki).

Zabytki[edytuj]

Kościół salezjański pw. św. Jana Bosco

Kościoły[edytuj]

Gospodarka[edytuj]

Sokołów S.A. Oddział Sokołowskie Zakłady Mięsne
 • Zakłady przemysłu mięsnego, które powstały tu w latach 70. Obecnie, po prywatyzacji, Zakłady Mięsne „Sokołów” SA stały się jednym z największych przedsiębiorstw tego typu w Europie.
 • Przedsiębiorstwo STALFA powstało w 1995 roku, produkuje konstrukcje stalowe.
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła działalność w roku 1945, jest producentem przetworów mlecznych.
 • Na terenie miasta znajdują się placówki sklepów sieci: Topaz, Biedronka, Gama, Tesco, Lux.
 • Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych PUiK – zajmujący się m.in. dostarczeniem wody pitnej, prowadzeniem wysypiska śmieci, produkcją energii cieplnej.
 • Zakłady Maszyn Elektrycznych „Wamel” Sp. z o.o. – producent silników elektrycznych małej mocy.

Transport[edytuj]

Stacja kolejowa Sokołów Podlaski- lokomotywa SM42 ze składem turystycznym z Siedlec (2013 r.)

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Publiczny transport zbiorowy[edytuj]

 • Przedsiębiorstwo PKS „Sokołów” SA
 • Linia kolejowa PKP czynna dla ruchu towarowego
 • Przewozy Pasażerskie „Stanmar”

Edukacja[edytuj]

Przedszkola[edytuj]

 • Miejskie Przedszkole nr 2
 • Miejskie Przedszkole nr 3
 • Miejskie Przedszkole nr 4
 • Miejskie Przedszkole nr 5 „Kubusia Puchatka
 • Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek

Szkoły podstawowe[edytuj]

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski

Gimnazja[edytuj]

 • Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego
 • Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika
 • Salezjańskie Gimnazjum

Szkoły ponadgimnazjalne[edytuj]

Inne szkoły[edytuj]

 • Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II
 • Policealna Szkoła Medyczna
 • Policealne Studium Zawodowe: Finanse i Rachunkowość
 • Policealne Studium Zawodowe TWP: Technik Ekonomista

Szkoły językowe[edytuj]

 • Szkoła Języka Angielskiego – English Language School
 • English First – ośrodek szkoleniowy
 • Euroschool
 • Szkoła Języków Obcych – SJO
 • Sova.edu.pl

Kultura[edytuj]

Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim
 • SOK – Sokołowski Ośrodek Kultury

Kino „Sokół” (Sala widowiskowa), Formacja Tańca Towarzyskiego „FTT Contra”, Studio Tańca Nowoczesnego „Black Code Dance Studio”, Koło Teatralne „Dowolnym Sposobem”, Capoeira, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Klub literacki „Erato”, Koła plastyczne oraz muzyczne i teatralne.

Osiedla blokowe[edytuj]

Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim
 • Os. Syndykat
 • Os. Zory – starsza i nowsza część
 • Os. Miłosna/Spółdzielcza
 • Os. Gałczyńskiego/Wyspiańskiego
 • Os. Marii Skłodowskiej-Curie
 • Os. Eskulap
 • Os. przy ul. Wiejskiej
 • Os. Cukrownia/Oleksiaka-Wichury
 • Bloki os. przy ul. Wolności
 • Bloki os. przy ul. Chopina
 • Bloki os. przy ulicach Piłsudskiego/Bosco
 • Bloki os. przy ulicach Bartoszowa i Wilczyńskiego
 • Bloki z ul. Targowej

Media lokalne[edytuj]

Prasa:

 • Gazeta Podlasia[7]
 • Wieści Sokołowskie
 • Gazeta Sokołowska

Portale internetowe:

 • Nwg.pl[8]
 • Zyciesokolowa.pl[9]

Telewizja kablowa:

 • TV Vectra
 • Sokołowska Telewizja Kablowa
 • Makro-Sat

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sport i rekreacja[edytuj]

 • OSiR – Ośrodek Sportu i Rekreacji
  • Miejska kryta pływalnia przy ul. Bulwar,
  • KS Neptun,
  • Sekcja kolarska „Grzybek” Sokołów Podlaski,
  • Miejski Klub Koszykarski MKK „OSiR” Sokołów Podlaski,
  • Klub Piłkarski „Akademia Piłkarska”,
  • Miejski Ludowy Klub Podnoszenia Ciężarów w Sokołowie Podlaskim.

Wyróżnienia[edytuj]

 • Stolica Kulturalna Mazowsza 2004

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:


Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Sokolow_Podlaski, w oparciu o dane GUS.
 2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2012 r.). , maj 2013. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 2083-3342. 
 3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2011 r.. , 2011-08-10. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 5. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich, w: Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Maria Kwapień, Józef Maroszek, Andrzej Wyrobisz, Wrocław 1976, s. 97.
 6. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 7. Gazeta Podlasia.
 8. nwg.pl.
 9. zyciesokolowa.pl.
 10. Dane według wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 18 stycznia 2017.
 11. Uchwała Nr XXXVIII/239/2005 Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaski z dnia 25 października 2005 roku w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Dubno na Ukrainie.
 12. Uchwała nr XIX/112/2004 Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim z dnia 5 maja 2004 w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Jekabpils w Republice Łotewskiej.
 13. Uchwała Nr VI/33/2011 z dnia 27 maja 2011 Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim w sprawie nawiązania współpracy z Miastem Kotielniki w Federacji Rosyjskiej.

Bibliografia[edytuj]

 • red. G. Ryżewski, Sokołów Podlaski, Dzieje miasta i okolic, Białystok-Sokołów Podlaski 2006 r., TVP

Linki zewnętrzne[edytuj]

'