Tworzenie stron internetowych

Tuchola

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Tuchola. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Tuchola - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Tuchola" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Tuchola warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Tuchola" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Tuchola" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Tuchola i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Tuchola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Tuchola
Centrum Tucholi
Centrum Tucholi
Herb Flaga
Herb Tucholi Flaga Tucholi
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Powiat tucholski
Gmina Tuchola
gmina miejsko-wiejska
Burmistrz Tadeusz Henryk Kowalski
Powierzchnia 17,69 km²
Wysokość 109 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

13 873[1]
784,2 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 52
Kod pocztowy 89-500,89-501
Tablice rejestracyjne CTU
Położenie na mapie powiatu tucholskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tucholskiego
Tuchola
Tuchola
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Tuchola
Tuchola
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tuchola
Tuchola
Ziemia53°35′14,1″N 17°51′40,2″E/53,587250 17,861167
TERC
(TERYT)
0416064
SIMC 0929724
Urząd miejski
pl. Zamkowy 1
89-500 Tuchola
Strona internetowa

Tuchola (niem. Tuchel, kaszb. Tëchòlô, Tuchòlô[2]) – miasto borowiackie w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Tuchola i powiatu tucholskiego. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[3].

Według danych z 31 grudnia 2013 r. miasto miało 13 418 mieszkańców[4].

Położenie[edytuj]

Miasto położone jest nad rzekami: Brdą, Hozjanną, Kiczą oraz nad jeziorami: Głęboczek, Mielonek i Zamkowe(zarośnięte, wyschnięte), w południowej części Pomorza Gdańskiego, na skraju zachodniej części Borów Tucholskich i północno-wschodniej części Krajny, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego (w tym Borów Tucholskich) – „stolica” Borów Tucholskich[5], siedziba Tucholskiego Parku Krajobrazowego, w odległości 62 km na północ od Bydgoszczy, 99 km na północny zachód od Torunia oraz 120 km na południowy zachód o Gdańska.

Osiedla Tucholi[edytuj]

Dzielnice/osiedla:

 • Centrum
os. Ligi Ochrony Przyrody
os. Warszawska
os. Nowa Cegielniana
os. Stara Cegielniana
os. Kościuszki
os. Mickiewicza
os. Kopernika
os. Leśne
os. Nad Kiczą
os. Piastowska
os. Pocztowa
os. Rudzki Most I
os. Rudzki Most II
os. Piszczek
os. Międzylesie
os. Miejski Rów
os. Plaskosz

Historia[edytuj]

Najprawdopodobniej Tuchola pełniła pierwotnie rolę osady handlowej dla grodu kasztelańskiego w Raciążu, o czym świadczy pierwotny, owalny kształt rynku (charakterystyczny dla osad słowiańskich) sprzed pożaru 1781 r. oraz wielkość osady w momencie konsekracji kościoła w 1287 r.[6] W XIII w. Tuchola zaczęła przejmować strategiczną rolę grodu w Raciążu i dotychczasowego ośrodka lokalnej władzy. Z osady o charakterze handlowym bardzo szybko przekształciła się w centrum administracyjne stając się siedzibą lokalnych władz.

Według części historyków miasto założył książę gdański Sambor I gdański[7], inni wskazują Mściwoja II[8]. Pewnym jest, że to właśnie ten drugi zaprosił do Tucholi arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę celem konsekracji kościoła „ad consecrandam ecclesiam In Thuchol”[6]. Miało to miejsce 9 października 1287 r.[9] W chwili wystawienia stosownego dokumentu Tuchola była jedną z większych osad w południowo-zachodniej części Pomorza Gdańskiego.

Prawdopodobnie pierwszą lokację miasta, jeszcze na prawie polskim, otrzymała Tuchola już w XIII w. Jednak znany potwierdzony na piśmie przywilej lokacyjny dla Tucholi wystawiono w Malborku, dnia 22 lipca 1346 r. Wielki mistrz Heinrich Dusemer von Arfberg nadał miastu przywilej prawa chełmińskiego. Ówczesna Tuchola składała się z dwóch zasadniczych części, tj. miejskiej i zamkowej. Zabudowa wewnątrz miasta była głównie drewniana, a do murowanych obiektów zaliczała się gotycka fara pw. św. Bartłomieja oraz ratusz. Murowany prawie w całości był również kompleks zamkowy. Tak miasto, jak i zamek otaczały mury obronne i system fos.[8]

W 1330 r. Tuchola stała się siedzibą komtura, który władał komturstwem o znacznym terytorium. Oprócz szerokich okolic Tucholi w granicach komturii znalazły się: Brusy, Swornegacie, Leśno, Wiele, Piechowice k. Kościerzyny oraz Odry czy Łąg. Z czasów komturstwa swą nazwę wywodzi także miejscowość Wdzydze Tucholskie położona nad brzegiem jeziora Wdzydze[10].

Kampania wojenna 1410 r. rozpoczęta największą bitwą średniowiecznej Europy, pod Grunwaldem, znalazła swój finał w Tucholi[styl do poprawy]. Po bitwie miasto i zamek poddały się bez walki Polakom i zostały obsadzone załogą pod wodzą Janusza Brzozogłowego[6]. We wrześniu Krzyżacy sprowadzili posiłki z Brandenburgii, które zajęły miasto, ale załoga zamku broniła się nadal. Tuchola była rejonem koncentracji wojsk krzyżacko-brandenburskich, przed bitwą pod Koronowem. Po przegranej bitwie Krzyżacy podstępem wymusili poddanie się zamku, wykorzystując do tego celu grupę rycerzy udających Polaków[6]. 5 listopada 1410 r. wojska polskie podeszły pod miasto od południa i zaatakowały gromadzące się w okolicach tucholskiego zamku siły krzyżackie. W wyniku ataku rozbito krzyżackie szeregi uniemożliwiając ich powtórną koncentrację, nie zdobyto jednak zamku. Jak podawał Długosz podczas tej bitwy więcej krzyżaków zginęło w wodach Jeziora Zamkowego i okolicznych bagnach niż od mieczy wojsk polskich.

Po zawarciu drugiego pokoju toruńskiego w 1466 r. Tuchola weszła w skład polskich Prus Królewskich i stała się siedzibą powiatu, trzeciego co do wielkości w województwie pomorskim. Administracyjnie powiat objął dawne komturstwo i stał się królewszczyzną wchodząc do majątku jako tak zwane „dobra stołowe” królów polskich. W XV i XVI w. Tuchola przechodziła okres prosperity; w 1570 r. miasto liczyło 123 domy w mieście i 73 na przedmieściach, 8 składów kupieckich i posiadało murowany kościół[6].

Potop szwedzki” zapoczątkował upadek miasta[styl do poprawy]. W 1655 r. miasto bez walki zajęli Szwedzi, którzy wycofali się również bez walki jesienią 1656 r., jednak w latach 1656–1659 dochodziło do ataków szwedzkich (w sumie 5), które co prawda zostały odparte, ale znacznym zniszczeniom uległa okolica miasta, jak i (według podań ludowych) sam zamek, w którym eksplodował magazyn prochu i amunicji[11]. Ponadto w 1657 r. miasto spustoszyła zaraza, a w 1685 r. poważny pożar dopełnił dzieła zniszczenia i do połowy XVIII w. miasto nie odbudowało zniszczeń[6].

W 1772 r. wraz z I rozbiorem Tuchola została włączona do Królestwa Prus. Zlikwidowano powiat tucholski i przyłączono go do powiatu chojnickiego. Tuchola była wówczas jednym z najmniejszych miast na Pomorzu i liczyła 108 domów i 490 mieszkańców[12].

17 maja 1781 r. Jan Filip Voigt podpalił zabudowania przykościelne w celu zdobycia zgromadzonych tam kosztowności[13]. Spłonęła wówczas gotycka fara pw. św. Bartłomieja, ratusz i większa część zabudowy miasta[7]. Planowano wówczas przeniesienie miasta do pobliskiej osady Rudzki Most (obecnie dzielnica miasta), lecz mieszkańcy postanowili pozostać na dawnym miejscu[8].

Po pożarze miasto zostało w ciągu kilku lat odbudowane[13], a następnie weszło w stadium szybkiego rozwoju. W 1804 r. Tuchola liczyła już 1251 osób oraz była liczącym się centrum wytwórstwa tkackiego. W czasie wojen napoleońskich w latach 1806/1807 miasto leżało na drodze przemarszu wojsk francuskich i kwaterowały w nim oddziały francuskie, polskie, pruskie i rosyjskie. W XIX w. następował dalszy wzrost liczby ludności (2582 w 1865 r., 3048 w 1903 r.), a w 1875 r. utworzono ponownie powiat tucholski[12]. W 1914 r. w Tucholi założony został niemiecki obóz jeniecki, w którym przebywali głównie jeńcy rosyjscy i rumuńscy, ale także francuscy, angielscy i włoscy. Obóz ten był używany później przez Polaków jako obóz dla internowanych w Polsce żołnierzy ukraińskich, oraz radzieckich jeńców z wojny polsko-radzieckiej. W 1922 r. obóz został zlikwidowany, a rok później jego pozostałości rozebrano[14].

Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego Prusy Zachodnie, a co za tym idzie również Tuchola, zostały zwrócone Polsce i 29 stycznia 1920 r. do miasta wkroczyło Wojsko Polskie oraz przywrócono polską administrację. W 1926 r. utworzono tu sąd, który istniał jako samodzielny aż do końca 2012 r.[15] (reaktywowano go z początkiem 2015 r.). W okresie międzywojennym następował dalszy rozwój gospodarczy i ludnościowy miasta – liczba ludności wzrosła o blisko 20% i w 1938 r. Tucholę zamieszkiwało 5813 osób[16].

Od 2 września 1939 r. do 15 lutego 1945 r. miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką, podczas której nie poniosło większych strat materialnych. W dniach 24 października – 10 listopada 1939 r. w Rudzkim Moście nieopodal Tucholi członkowie Selbstschutzu rozstrzelali 325 Polaków – głównie przedstawicieli lokalnej inteligencji, ziemiaństwa i działaczy niepodległościowych[16].

Przynależność administracyjna[edytuj]

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Tucholi w 2014 roku[1].


Piramida wieku Tuchola.png

Zabytki[edytuj]

Pierwotny układ urbanistyczny – krzyżujące się prostopadle uliczki i duży rynek pośrodku czytelny jest do dnia dzisiejszego. Zabudowa miejska wraz z przylegającym od zachodu zamkiem komturskim wpisana została w owalny pierścień murów miejskich wzniesionych w XIV wieku. Kamienno – ceglany mur wzmocniony był 15 basztami i posiadał trzy bramy: Świecką, Chojnicką oraz Zieloną. Do zamku, który składał się z 3 części: zamku niskiego (podzamcza), zamku średniego (przedzamcza) i zamku wysokiego prowadziła brama i furta zamkowa. Na zachód od zamku zlokalizowane było zamkowe gospodarstwo „Kaltenberg” (Kałdowo). Nad miastem górowała bryła gotyckiej fary pw. Św. Bartłomieja.

W wyniku licznych wojen i wielkiego pożaru miasta w 1781 r. średniowieczna i nowożytna zabudowa uległa znacznemu zniszczeniu. Mieszkańcy rozebrali dawne budynki i mury miejskie, a materiał rozbiórkowy posłużył do wzniesienia nowych domów. Do dzisiaj zachowały się we fragmentach mury miejskie i zamkowe oraz nieliczne piwnice gotyckie.

W nazwach niektórych ulic miejscowa tradycja zachowała ich dawne znaczenie (np. Starofarna, Staromiejska, Rzeźnicka, Studzienna, Rycerska).

Obecnie na terenie Tucholi znajduje się 6 zabytków architektury[17]:

Ponadto ze starszej zabudowy zachowały się:

 • dworzec kolejowy z 1883 r.;
 • 2 domy pracowników kolejowych z początku XX w.;
 • budynek gospodarczy przy dworcu kolejowym z początku XX w.;
 • pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w. w przyziemiu starostwa;
 • kościół parafialny pw. Bożego Ciała z lat 1935–1939;
 • dawny młyn zamkowy;
 • zabudowa z XIX i XX w.;
 • plebania z końca XIX w.;
 • kapliczka szpitalna z 1902 r.;
 • kapliczka (pomnik) św. Jakuba przy ul. Lipowej z 2 poł. XIX w.;
 • kapliczka z 1889 r.;
 • pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej – pierwotny, znajdujący się na ul. Głównej, powstał staraniem dr Józefa Gierszewskiego w 1928; w 1939 zniszczony przez Niemców; współcześnie zrekonstruowany na rynku;
 • kapliczka przydrożna św. Rozalii z 1899 przy ul. Nowodworskiego; zniszczona 1939; zrekonstruowana;
 • pomnik Matki Boskiej przy ul. Jeziornej z 1919;
 • pomnik św. Małgorzaty; powstały w miejscu dawnego pruskiego Kriegerdenkmal z 1912;
 • sąd z początku XX w., przebudowany;
 • Technikum Leśne z 1875 r.;
 • szkoła z 1876 r.;
 • poczta z początku XX w.;
 • magazyn zbożowy z początku XX w.;
 • dom młynarza z XIX/XX w.;
 • dom młynarza z początku XX w;
 • dawna rzeźnia;
 • dawna gazownia.

Administracja[edytuj]

Siedziba Rady Miejskiej w Tucholi

Burmistrzowie Tucholi od 1994 r.:

 • Edmund Leon Kowalski (1994–1998);
 • Bogumił Urbański (1998–2001) (tragicznie zmarły[18]);
 • Krzysztof Joppek (2001–2002);
 • Edmund Leon Kowalski (2002–2006);
 • Tadeusz Kowalski (od 2006).

Przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi od 1994 r.:

 • Zbigniew Grugel (1994–1998);
 • Maria Bereda (1998–2002);
 • Ryszard Wojciechowski (2002–2006);
 • Paweł Cieślewicz (od 2006)

Sport[edytuj]

Kluby sportowe:

 • TPS TUCHOLANIN – piłka siatkowa,
 • MLKS Tucholanka – piłka nożna, kręgle klasyczne, lekkoatletyka
 • TKP Tucholski Klub Piłkarski – piłka nożna,
 • UNITAS Tuchola – piłka siatkowa
 • Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” w Tucholi

Edukacja[edytuj]

Przedszkola[edytuj]

 • Przedszkole nr 1, ul. Bydgoska 13
 • Przedszkole nr 2, ul. Piastowska 32

Szkoły podstawowe[edytuj]

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. ppłka Józefa Wryczy, ul. Szkolna 4
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika, ul. Pocztowa 10
 • Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Świecka 105

Gimnazja[edytuj]

 • Gimnazjum im. Kazimierza Karasiewicza, ul. Piastowska 23
 • Gimnazjum Powiatowe (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. B. Nowodworskiego), ul. Pocztowa 8a

Szkoły ponadgimnazjalne[edytuj]

Szkoły wyższe[edytuj]

Szkoły specjalne[edytuj]

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (dawniej: Szkoła Specjalna-Podstawowa nr 4), ul.Piastowska 30

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kościół katolicki[edytuj]

Cztery parafie:

Kościół Zielonoświątkowy[edytuj]

 • zbór „Słowo Życia” w Tucholi[19]. Powstał w lipcu 2014 roku i mieści się przy ulicy Bydgoskiej 7. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o godz. 11:00[20].

Świadkowie Jehowy[edytuj]

zbór Tuchola z Salą Królestwa[21]

Transport[edytuj]

Drogowy[edytuj]

Przez Tucholę przebiegają następujące drogi wojewódzkie:

Kolejowy[edytuj]

Przez Tucholę przechodzą dwie linie kolejowe: Linia kolejowa nr 208 (DziałdowoChojnice) oraz nieczynna linia 241 (Tuchola – Koronowo, na której organizowane są przejazdy okazjonalne). Ze stacji kolejowej w Tucholi odjeżdżają pociągi do kilku miast w Polsce:

Miasta i gminy partnerskie[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:

Sławni tucholanie[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Dwa miecze – legendarne „nagie miecze”, które Wielki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen podarował pod Grunwaldem Królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle pochodziły z Tucholi. Komtur Tucholski Heinrich von Schwelborn zawsze woził przed sobą dwa miecze na znak swego rzekomego męstwa. Zabrakło mu go jednak pod Grunwaldem gdzie uciekł z pola walki. Zginął haniebnie dogoniony przez pogoń i ścięty przez harcowników w miejscowości Falknowo koło Susza[24].

„Michałko” i „Potop” – swoje miejsce w historii znalazł też bohater znany jako Michałko, o którym w 1657 r. pisano: „W tym czasie Szwedów w Prusach nikt nie niepokoił z wyjątkiem pewnego Michałka, syna chłopa pruskiego, który u Szwedów najpierw służył jako żołnierz i kapral, a później więziony był w klasztorze w Pelplinie. Zorganizował on po ucieczce duży oddział chłopski, który zaczął zdobywać na Szwedach pokaźne łupy. Ponieważ znał on bardzo dobrze wszystkie drogi i ścieżki leśne, wracał zawsze bezpiecznie do Tucholi, Chojnic lub Człuchowa. Patrolował ze swymi chłopami okolice, wyrządzając wiele szkód i uprowadzając wielu Szwedów. Pojawiał się zazwyczaj nagle tam, gdzie się go najmniej spodziewano, po czym natychmiast uchodził.”

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Tuchola, w oparciu o dane GUS.
 2. Miasto znajduje się poza kaszubskim obszarem etnograficznym.
 3. Miasta polskie w tysiącleciu, t. 1. Wrocław-Warszawa Kraków Zakład Narodowy imienia Ossolińskich 1965, s. 349–350.
 4. Gmina Tuchola – podstawowe dane: Liczba stałych mieszkańców.
 5. Portal Borów Tucholskich http://borytucholskie.pl/polozenie.
 6. abcdef Karol Górski: Tuchola – zarys monograficzny. Toruń: Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 1962, s. 47–58, seria: Prace popularnonaukowe.
 7. ab Karol Hempel: Monografia Wielkiego Pomorza i Gdyni. Toruń-Lwów: Polska Niepodległa, 1939, s. 143.
 8. abc Tuchola przed wiekami. [dostęp 2015-11-22].
 9. Max Perlbach: Pommerellisches Urkundenbuch. Danzig: 1882, s. 380.
 10. Romuald Frydrychowicz: Geschichte der Stadt, der Komthurei und Starostei Tuchel. Berlin: 1879, s. 11–29.
 11. Romuald Frydrychowicz: Geschichte der Stadt, der Komthurei und Starostei Tuchel. Berlin: 1879, s. 30–45.
 12. ab Jerzy Wojtowicz: Tuchola – zarys monograficzny. Toruń: Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 1962, s. 59–75, seria: Prace popularnonaukowe.
 13. ab Romuald Frydrychowicz: Geschichte der Stadt, der Komthurei und Starostei Tuchel. Berlin: 1879, s. 45–60.
 14. Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer: Tuchola /1914-1923/. Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 1997, seria: Obozy jeńców i internowanych na ziemiach polskich 1914-1924. ISBN 83-231-0847-1.
 15. Halina Gut „Bez tucholskiego sądu – co to dla nas oznacza?” Tygodnik Tucholski nr 43/2012.
 16. ab Janusz Wierzba: Tuchola – zarys monograficzny. Toruń: Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 1962, s. 77–108, seria: Prace popularnonaukowe.
 17. Zabytki architektury. [dostęp 2010-01-03].
 18. Burmistrz Tucholi Bogumił Urbański nie żyje. 30 lipca 2001. [dostęp 2015-06-07].
 19. Wymagana kontrola bezpieczeństwa, www.kztuchola.pl [dostęp 2017-04-12] (pol.).
 20. Kościół Słowo Życia w Tucholi, www.facebook.com [dostęp 2017-04-12] (pol.).
 21. Dane według wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 5 czerwca 2014.
 22. Miasta partnerskie Tucholi.
 23. Tuchola i Kudowa-Zdrój zostały miastami partnerskimi. [dostęp 2012-07-03].
 24. Adam Paluśkiewicz: Dwa miecze, czyli tucholskie zapiski Jana Długosza. Tuchola: 2004. ISBN 83-919423-0-9.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

'