Tworzenie stron internetowych

Chorzelów

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Chorzelów. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Chorzelów - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Chorzelów" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Chorzelów warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Chorzelów" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Chorzelów" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Chorzelów i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Chorzelów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chorzelów
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat mielecki
Gmina Mielec
Wysokość 120 m n.p.m.
Liczba ludności (2014) 2766[1]
Strefa numeracyjna (+48) 17
Kod pocztowy 39-331[2]
Tablice rejestracyjne RMI
SIMC 0655563
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Chorzelów
Chorzelów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chorzelów
Chorzelów
Ziemia50°19′33″N 21°26′15″E/50,325833 21,437500
Zabytkowa plebania w Chorzelowie

Chorzelówwieś w Polsce południowo-wschodniej, na obszarze Kotliny Sandomierskiej. Administracyjnie należy do województwa podkarpackiego. Znajduje się w powiecie mieleckim w gminie Mielec. Liczy około 2,7 tys. (2006) mieszkańców. Przez wieś przepływa Kanał Chorzelowski.

Części wsi[edytuj]

Integralne części wsi Chorzelów[3][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
0655570 Boża Wola część wsi
0655586 Górki część wsi
0655592 Skotnia część wsi
0655600 Smyków część wsi

Historia[edytuj]

Na terenie Chorzelowa i dzisiejszej Gminy Mielec osadnictwo sięgało swymi początkami neolitu i epoki brązu w latach 1850 p.n.e.-1750 p.n.e.[5]. Chorzelów powstał na na łożysku dawnej Wisłoki. Między starym, a nowym korytem rzeki. Na terenie Chorzelowa bagna znajdowały się do końca XVIII wieku. W roku około 1340 Chorzelów liczył 264 mieszkańców i zajmował 67.3 km².

Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana jest w roku w kronikach w 1326[5]. Wieś od około 1470 r. stała się własnością rodu Mieleckich[5], w XVII wieku przeszła w posiadanie Morsztynów[5], będących najpierw wyznania ariańskiego[5], a potem kalwińskiego[5], by ostatecznie trafić w ręce hrabiów Tarnowskich, którzy posiadali tutaj majątek do 1944 roku[5]. W 1629 roku właścicielem wsi położonej w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego był Maksymilian Ossoliński[6].

Za czasów Morsztynów w Chorzelowie istniał zbór kalwiński łączący się z drewnianym dworem. W roku 1658 z inicjatywy Morsztyna w Chorzelowie odbył się zjazd Kalwinów[5]. Za sprawą Stanisława Morsztyna w Chorzelowie od 29 lipca 1704 roku istniał dom dla ubogich[5], który został rozebrany w 1976 roku[5]. W okresie międzywojennym Chorzelów słynął z wzorcowo prowadzonej hodowli koni[7].

Początki edukacji w Chorzelowie sięgają II połowy XII wieku, kiedy to został utworzona szkoła parafialna[5]. 7 listopada 1526 roku biskup wyznaczył specjalne uposażenie dla rektora szkoły parafialnej[5], a w XVI wieku właściciel wsi Stanisław Mielecki zrobił zapis dla nauczyciela chorzelowskiego[5].

Przez Chorzelów prowadził "Szlak Sandomierski". Kupcy wędrujący przez Chorzelów korzystali z usług rzemieślników, zatrzymywali się na piwo, które tu warzono już w XVII w. Na terenie Chorzelowa znajdowały się gorzelnie, tartak, karczma, młyn parowy a nawet kopalnia rudy darniowej. W Chorzelowie otworzono pierwszą w Galicji serownię. W 1909 roku otwarto spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową zwaną Kasą Stefczyka[7]. W 1927 roku wybudowano młyn Chorzelów i tartak[7].

Dzisiejszy Chorzelów to podmiejska wieś, zwiedzana ze względu na znajdujące się w niej obiekty zabytkowe.

Zabytki[edytuj]

 • kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, murowany wybudowany w stylu neogotyckim w 1907 roku według projektu Teodora Talowskiego[8],
 • plebania murowana z 1855 roku[9],
 • dwór z ogrodem (XVII–XIX wiek)[10],
 • cmentarz wojskowy z kapliczką i zabytkowymi tablicami poległych żołnierzy[11], które obecnie znajdują się w archiwum szkoły podstawowej w Chorzelowie[11].

Kult religijny[edytuj]

Kościół[edytuj]

W Chorzelowie znajduje się sanktuarium maryjne, ustanowione w 2008 roku[12]. Czczony jest obraz przedstawiający Świętą Rodzinę namalowany prawdopodobnie w okresie renesansu lub wczesnego baroku przez nieznanego malarza. W listopadzie 1975 roku ówczesny proboszcz parafii ksiądz Jerzy Grabiec[13] znalazł obraz Matki Bożej Dzikowskiej w przydrożnej kapliczce, który obecnie znajduje się w kościele w ołtarzu głównym[9]. Natomiast w kapliczce na przysiółku Górki znajduje się tam kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przywiezionego w 1939 roku przez właścicielkę parceli Marię Kamińską[14], a w 1942 roku Adam Kamiński wybudował podstawę pod figurę[14].

Pierwsza wzmianka o miejscowym kościele pochodzi z 1326 roku[7][15]. W 1526 r. bp krakowski Piotr Tomicki przeniósł parafię do Mielca[7][8]. Przed rokiem 1566 w Chorzelowie został zbudowany nowy kościół drewniany z wieżą oraz murowaną kaplicą i zakrystią[7] przez Tomasza Oborskiego biskupa sufragana krakowskiego. Wcześniej bo w 1637 r. zbudowany został drugi lub trzeci już kościół drewniany w Chorzelowie[8]. Został on rozebrany po wzniesieniu obecnego kościoła[8]. Ołtarze barokowe, przerabiane zostały wzniesione ok. 1630 roku[7], a główny został konsekrowany w 1637 roku[7]. Biskup tarnowski Alojzy Pukalski przywrócił kościołowi w Chorzelowie prawa parafialne w 1854 roku[8]. Do parafii należały wtedy miejscowości: Chorzelów. Chrząstów, Tuszów Narodowy, Trześń, Malinie, Grochowe, Hyki-Dębiaki, Wola Chorzelowska. Następnie w roku 1907 roku, w okresie kiedy proboszczem w parafii był ks. Stanisław Grochowski, został zbudowany ceglano-kamienny kościół w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego[9]. Trójnawowy, pseudobazylikowy z transeptem i wieżą przy fasadzie[8][9]. Nad wejściem do krypty, w której pochowana jest rodzina hrabiów Tarnowskich, wmurowana jest płyta kamienna z napisem łacińskim Cogita Aeternitatem, herbem i literami AO i datą 1566[9][8]. Na ścianie frontowej wieży znajduje się rzeźba Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Na nach kościoła, w miejscu gdzie przecinają się nawy, znajduje się neogotycka wieżyczka. W czasie II wojny światowej kościół został ostrzelany pociskami artyleryjskimi. Dziury po pociskach znaleziono na wieży i na wieżyczce.

Polichromię figuralną i ornamentalną w latach 1951-56 wykonał malarz polski Ludwik Czaykowski. Wyposażenie obecnego murowanego kościoła częściowo pochodzi z poprzedniego drewnianego kościoła:

 • Ołtarze barokowe z około 1630 roku, ołtarz główny został konsekrowany w 1637 roku. Wewnątrz znajduje się intronizowany w 1978 r. obraz Matki Boskiej Chorzelowskiej z Dzieciątkiem i św. Józefem — kopia cudownego obrazu z Dzikowa, z przełomu XVII/XVIII w. Ołtarze boczne z obrazami z XVIII wieku,
 • chrzcielnica barokowo - klasycystyczna z 1 poł. XIX w.,
 • ambona - kopia ambony z klasztoru cystersów w Mogile - wykonana w 1939 r.
 • prospekt organowy z około 1700 roku,
 • Epitafium Wysockiego (zm. w 1834) i jego siostry Tekli Wysockiej (zm. w 1839) wykonane z czarnego marmuru,
 • Kielich klasycystyczny z ok. połowy XIX w.,
 • krzyż ołtarzowy z 1910 roku inkrustowany marmurem kolorowym z rzeźbą Chrystusa z kości słoniowej,
 • Świecznik na paschał z I połowy XIX wieku,
 • Trzy świeczniki wiszące z kryształu z końca XVIII wieku,
 • Trzy dzwony zostały odlane w 1966 r,
 • Organy 26-głosowe z 1960 r., wykonane przez firmę "Biernacki".

Plebania[edytuj]

Plebania została wybudowana w 1855 roku[9]. Jest to budynek parterowy wybudowany na rzucie prostokąta. Na plebanii znajdują się zbiory muzealne stanowiące dawne wyposażenie kościoła m.in. Feretron z I połowy XIX w, obrazy z wieku XV-XX, gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV, rzeźby z XVII w, relikwiarze z I połowy XIX w, ornaty z XVIII-XX w, makaty z XVIII w, dzwon gotycki (średnica 52 cm) z 1485 roku z napisem łacińskim i trzema plakietkami przedstawiającymi ukrzyżowanie, drugi dzwon większy z XVI wieku. Na plebanii przechowywane są również dokumenty: akt konsekracji ołtarza głównego z 1637 roku, potwierdzenie uposażenia kościoła przez Andrzeja Morsztyna z 1654 roku , akt fundacyjny dla domu dla ubogich z 1704 roku Stanisława Morsztyna.

Cmentarz[edytuj]

Cmentarz parafialny - początkowo cmentarz znajdował się wokół starego kościoła[16]. Nie wiadomo, kiedy dokładnie został założony cmentarz poza kościołem[17]. Na cmentarzu znajduje się kapliczka - neogotycka wzniesiona ok. 1850 roku[9]. Na fasadzie kaplicy znajduje polichromia Pana Jezusa Zmartwychwstałego[9]. W 1986 roku została wybudowana kaplica cmentarna z cegły w stylu neogotyckim[18]. Kamień węgielny do kaplicy cmentarnej został poświęcony przez biskupa pomocniczego z Łomży Edwarda Samsela 6 września 1986 roku[18]. W krypcie grobowej pod kaplicą pochowani są kapłani pochodzący z parafii[9].

Cmentarz wojskowy - na cmentarzu znajdują się mogiły z okresu I wojny światowej[11]. Na początku był to cmentarz parafialny[11], a został nazwany wojskowym kiedy w 1932 roku wybudowano kapliczkę ku czci poległych[11]. 11 listopada 1931 roku zostały umieszczone tablice pamiątkowe z nazwiskami poległych z lat 1914-1921[11], które obecnie znajdują się w archiwum szkoły podstawowej w Chorzelowie[11]. Na froncie kaplicy zostały w 1997 roku wmurowane nowe tablice z listami poległych w latach 1914-1945 mieszkańców Chorzelowa i okolic[11].

Sport rekreacja[edytuj]

W Chorzelowie działa klub sportowy SPARTA BURZA "LKS SOKiS Chorzelów" założony w 1993 roku, posiadający zespół piłkarski grający obecnie w B-klasie . Klub ten kultywuje tradycje zespołu Burza Chorzelów.

Klub Jeździecki Przedświt Chorzelów mieszczący się w chorzelowskiej stadninie koni.

Kultura[edytuj]

 • Na terenie miejscowości znajduje się Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec. Założony został w 1975 roku jako Gminny Ośrodek Kultury dla Gminy Mielec. Obecną nazwę posiada od 1991 roku.
 • Istnieje Biblioteka publiczna znajdująca się w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec.
 • W SOKiS Chorzelów odbywają się również wystawy dzieł miejscowych artystów.

Edukacja[edytuj]

 • Zespół Szkół w Chorzelowie (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum)[10].

Instytuty[edytuj]

 • Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego

Osoby związane z Chorzelowem[edytuj]Przypisy

 1. Strona gminy. Sołectwa
 2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 4. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 5. abcdefghijklm Gąsiewski 2006 ↓, s. 82.
 6. Własność ziemska w powiecie sandomierskim w roku 1629, w:Przegląd Nauk Historycznych 2012, r. XI, Nr 2, s. 50.
 7. abcdefgh Gąsiewski 2006 ↓, s. 83.
 8. abcdefg Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej
 9. abcdefghi Gąsiewski 2006 ↓, s. 84.
 10. ab Gąsiewski 2006 ↓, s. 86.
 11. abcdefghi Gąsiewski 2006 ↓, s. 97.
 12. Chorzelów ma swoje sanktuarium (pol.). hej.mielec.pl, 2008-09-09. [dostęp 2008-09-14].
 13. Talarek 2008 ↓, s. 232.
 14. ab Gąsiewski 2006 ↓, s. 85.
 15. Talarek 2008 ↓, s. 39.
 16. Talarek 2008 ↓, s. 217.
 17. Talarek 2008 ↓, s. 218.
 18. ab Talarek 2008 ↓, s. 221.
 19. Mielec: uroczystości w 120. rocznicę chrztu gen. Sikorskiego (pol.). ekai.pl, 2001-09-12. [dostęp 2001-09-12].


Bibliografia[edytuj]

 • Włodzimierz Gąsiewski: Leksykon ziemi mieleckiej - Przewodnik historyczno-turystyczny. Mielec: Agencja Wydawnicza "Promocja", 2006, s. 82-88, 97. ISBN 83-87549-23-1.
 • Hanna Lawera, Artur Bata: Mielec i okolice.. Krosno: PUW "Roksana", 1998, s. 69-73. ISBN 83-87282-60-X.
 • Kazimierz Talarek: Parafia Chorzelów 1326-2008, Miejsce kultu Matki Bożej Chorzelowskiej Królowej Rodzin. Tarnów: Biblos, 2008. ISBN 978-83-733264-0-8.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'