Tworzenie stron internetowych

Otrębusy

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Otrębusy. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Otrębusy - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Otrębusy" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Otrębusy warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Otrębusy" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Otrębusy" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Otrębusy i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Otrębusy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otrębusy
Posąg Świętowita
Posąg Świętowita
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat pruszkowski
Gmina Brwinów
Sołectwo Otrębusy
Liczba ludności (31-12-2016) 2525[1]
Strefa numeracyjna 22
Kod pocztowy 05-805
Tablice rejestracyjne WPR
SIMC 0000715
Położenie na mapie gminy Brwinów
Mapa lokalizacyjna gminy Brwinów
Otrębusy
Otrębusy
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pruszkowskiego
Otrębusy
Otrębusy
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Otrębusy
Otrębusy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Otrębusy
Otrębusy
Ziemia52°07′42″N 20°45′38″E/52,128333 20,760556
Strona internetowa miejscowości

Otrębusywieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.

Wieś szlachecka Otrambusze położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie błońskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[2].W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła, należącej do metropolii warszawskiej, archidiecezji warszawskiej, dekanatu brwinowskiego.

Historia[edytuj]

Udokumentowana historia wsi sięga XV wieku. Pierwsze wzmianki o Otrębusach pochodzą z Ksiąg Błońskich Ziemskich z 1525 i 1534 roku. Używano wtedy pisowni łacińskiej: Otrambusche. Prawdopodobnie Otrębusy zostały założone na początku XIV wieku jako wieś prywatna z małym folwarkiem i kilkoma gospodarstwami chłopskimi. Nazwa Otrębusy jest nazwą kulturową wynikającą z działalności założyciela wsi lub pierwszych jego mieszkańców. Od drugiej połowy XVIII wieku zaczyna się ona pojawiać na mapach i w atlasach. Wieś należała administracyjnie do powiatu błońskiego, parafii Brwinów, ziemi warszawskiej. Potwierdza to Spis parafii województwa mazowieckiego z pierwszej połowy XVI wieku. Otrębusy wymienia się tam jako należące do parafii Brwinów dekanatu błońskiego.

Pod koniec XIX wieku majątek zaczęto rozprzedawać. Nie była to wówczas atrakcyjna miejscowość, nie było połączeń kolejowych, drogi były piaszczyste, ziemie mało urodzajne. Jedyną zaletą tego terenu był las otaczający wieś, dobry klimat, idealny spokój. Powstała wtedy idea stworzenia miejscowości leczniczej i wypoczynkowej. Jednakże jedyny tego typu ośrodek powstał w dworze Karolin, a miejscowość nadal miała charakter wiejski. Stopniowo następował rozwój przestrzenny, powstawały nowe zagrody i dało się zauważyć napływ ludności budującej nowe domy.

W 1948 roku w Karolinie powstał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Jego koncepcja artystyczna zakładała, że "Mazowsze" śpiewać ma folklorystyczny wariant repertuaru ludowego – przekomponowane przyśpiewki i pieśni tradycyjne i tańczyć choreograficzne układy nawiązujące do polskich tańców narodowych.

W roku 1970 zaczęto starania o utworzenie parafii na tym terenie. Parafia NMP Matki Kościoła w Otrębusach powstała jednakże dopiero w 1985 roku. Pierwszym proboszczem, który wybudował plebanię, był ks. Andrzej Lepianka. Msze święte odbywały się wówczas w kaplicy. Ks. Lepianka zginął tragicznie w wypadku samochodowym, a probostwo, do którego oprócz Otrębus i Kań należał wówczas również Popówek, objął ks. Marian Kasztalski, zastąpiony potem przez ks. Henryka Bartuszka, nazywanego przez parafian budowniczym kościoła. W tym czasie powołana została Rada Parafialna, w której znaleźli się m.in. parafianie znający się na sztuce budowania. Spośród projektów nowego kościoła wybrano jeden, autorstwa Anny i Wojciecha Kawęczyńskich. Konsekracji świątyni dokonano 26 września 1999 roku. Jej dekoracje, Pasję w brązie, krzyż i figurę Matki Bożej oraz gipsowe przedstawienia Tajemnic Różańca Świętego, wykonano w pracowni prof. Gustawa Zemły.

Obecna sytuacja[edytuj]

Na początku 2016 Otrębusy liczą 2 492 mieszkańców[3] i są jednym z 15 sołectw wchodzących w skład gminy Brwinów. Przez miejscowość przebiegają dwie drogi wojewódzkie (719 i 720), które łączą ją z sąsiadującymi miejscowościami oraz położonym niedaleko miastem stołecznym Warszawą.

Wieś zatraciła już charakter rolniczy, znaczna część mieszkańców znajduje zatrudnienie w zakładach i firmach na terenie Warszawy. Na terenie wsi funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych, głównie zajmujących się usługami.

Wśród charakterystycznych dla Otrębus obiektów należy również wymienić kościół parafialny, a także dwa muzea (Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej i Muzeum Motoryzacji i Techniki). Dodatkowo na terenie siedziby ZPiT "Mazowsze" znajduje się muzeum, którego zbiory obejmują kostiumy, w których występowali członkowie zespołu, a także liczne pamiątki przywiezione z występów na całym świecie. W Otrębusach znajduje się także filia Ośrodka Kultury w Brwinowie prowadząca świetlicę wiejską, pełniącą funkcje domu kultury na terenie sołectwa.

Na szczególną uwagę zasługuje również zabytkowy XVIII-wieczny spichlerz znajdujący się przy ul. Wiejskiej – murowany z cegły, tynkowany, na planie prostokąta, piętrowy. Niegdyś należał do zabudowań gospodarczych "Folwarku Elżbietówka", obecnie jest w rękach prywatnych właścicieli.

Na terenie wsi znajdują się tereny budowlane i rekreacyjne – działki pod zabudowę jednorodzinną, domki letniskowe oraz działalność gospodarczą. Stopniowo rozbudowywana jest infrastruktura – sieć kanalizacyjna, wodociągowa, gazociąg, telefony, a także sieć dróg gminnych. Jest tu szkoła podstawowa, gimnazjum, zakład opieki zdrowotnej, poczta, biblioteka, kilka prywatnych sklepów.

Kalendarium[edytuj]

 • pierwsza połowa XIV wieku – prawdopodobne założenie wsi
 • 1525 i 1534 – pierwsze udokumentowane wzmianki o Otrębusach
 • 21 marca 1980 – pierwsza Msza Święta w parafii w Otrębusach
 • 31 sierpnia 1992 – otwarcie szkoły podstawowej w Otrębusach[4]
 • 1996 – otwarcie Muzeum Sztuki Ludowej, prowadzonego przez prof. Mariana Pokropka. Temat wystawy inauguracyjnej: Historia i Wiara – Dzieje Biblijne i Historia Polski w Sztuce Ludowej.
 • 26 września 1999 – konsekracja nowego kościoła parafialnego
 • 1 września 2015 – otwarcie gimnazjum w Otrębusach[5]

Komunikacja[edytuj]

Przystanek WKD w Otrębusach

Przez miejscowość biegną:

Poza WKD w Otrębusach znajdują się przystanki

 • PKS
 • linii bezpłatnych do centrów handlowych: REAL, Janki, Maximus
 • linii transportowej do Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Obiekty[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Muzea[edytuj]

Edukacja[edytuj]

 • Przedszkole Samorządowe – ul. Wiejska 1a
 • Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP – ul. Słowackiego 5
 • Publiczna Samorządowa Szkoła Podstawowa – ul. Piaseckiego 2
 • Publiczne Samorządowe Gimnazjum – ul. Piaseckiego 2
 • Biblioteka – ul. Wiejska 1
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 104 Nowa Szkoła
 • Świetlica.

Inne[edytuj]

 • Kościół Parafialny NMP Matki Kościoła – ul. Sadowa 14
 • Poczta – ul. Wiejska
 • Ośrodek Zdrowia Vita-Med – ul. Wiejska 1
 • Piekarnia (na miejscu sklep firmowy) "A & K" Sp.j. – ul. Wiejska 21

Osoby związane z Otrębusami[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

W programie Piekielny hotel (odcinek 5) emitowany przez TVN był kręcony w Otrębusach w hotelu Jasminum. [6]

Przypisy

 1. BIP gminy
 2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 278, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
 3. BIP gminy
 4. OTRĘBUSY: Rozbudowę szkoły blokuje architekt Andrzej Gawlikowski (pol.). se.pl. [dostęp 5 lipca 2016].
 5. Michał Larkowski: Otwarcie nowego gimnazjum w Otrębusach (pol.). brwinow.pl. [dostęp 5 lipca 2016].
 6. Piekielny hotel, Odcinek 5 | Oglądaj TVN w Player.pl

Linki zewnętrzne[edytuj]

'