Tworzenie stron internetowych

Żórawina

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Żórawina. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Żórawina - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Żórawina" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Żórawina warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Żórawina" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Żórawina" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Żórawina i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Żórawina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żórawina
Herb
Herb
Warowny kościół Świętej Trójcy
Warowny kościół Świętej Trójcy
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Żórawina
Liczba ludności (2008) 2108[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
Kod pocztowy 55-020
Tablice rejestracyjne DWR
SIMC 0884849
Położenie na mapie gminy Żórawina
Mapa lokalizacyjna gminy Żórawina
Żórawina
Żórawina
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrocławskiego
Żórawina
Żórawina
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Żórawina
Żórawina
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żórawina
Żórawina
Ziemia50°58′47″N 17°02′27″E/50,979722 17,040833
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: Żórawina (stacja kolejowa).

Żórawina (łac. Rubra Sirbena, niem. Rothsürben) − wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Żórawina.

Położenie[edytuj]

Nowy stalowy maszt radiowy

Miejscowość jest siedzibą gminy Żórawina, położoną na Równinie Wrocławskiej nad Żórawką i opływającą wieś od północy Żaliną. Leży 15 km na południe od Wrocławia, przy linii kolejowej z Wrocławia do Kłodzka. Ok. 2 km na wschód przebiega autostrada A4. Najbliższym węzłem autostradowym jest połączony z drogą wojewódzką nr 395 „węzeł Krajków”. Komunikację autobusową w gminie obsługują linie podmiejskie 503, 513 i 523.

Nazwa[edytuj]

Nazwa pochodzi od polskiej nazwy ptaka żurawia. Do grupy śląskich miejscowości, których nazwy wywodziły się od tego słowa - "von zóraw = Kranich" zaliczył ją niemiecki geograf oraz językoznawca Heinrich Adamy[2]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia najwcześniejszą nazwę miejscowości w zlatynizowanej polskiej formie "Sorawin" podając jej znaczenie jako "Kranichfeld" - "Pole żurawi"[2]. Niemcy fonetycznie zgermanizowali nazwę miejscowości na "Rothsürben"[2] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie.

Historia[edytuj]

Jest to stara wieś, wspominana w bulli papieskiej już w XII wieku (1155). W 1274 roku książę wrocławski Henryk IV Probus podarował Żórawinę jako uposażenie Witelonowi wraz z tytułem kanonika kapituły katedralnej wrocławskiej. Żórawina otrzymała w 1608 prawa miejskie, które jednakże nigdy nie zostały wprowadzone w życie (mimo, że miejscowość posiadała charakter miasteczka). W późniejszych latach była przez kilka pokoleń własnością rodziny von Röder, tu urodził się i zmarł generał Friedrich Erhardt von Röder (1768−1834), bliski współpracownik, ale i adwersarz Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego), w latach 1820-1830 dowódca V Korpusu armii pruskiej w Poznaniu, tu także zmarł w 1781 jego ojciec, fryderycjański generał Friedrich Wilhelm von Röder. Po wygaśnięciu Röderów część majątku Żórawina (581 ha) przeszła na własność Hohenzollernów i była w ich posiadaniu do 1945, a inna część zwana Gut Rohrquell (478 ha, dziś Krajków) należała do rodzin vom Rath, Schöller i Skene. W latach 1937-1945 miejscowość nosiła nazwę Rothbach[3]. Pierwotnie po wojnie miejscowość nosiła nazwę „Żurawina” zmieniona następnie na „Żórawina”.

W 1946 miejscowość została włączona do nowo powstałego województwa wrocławskiego na terenie powojennej Polski. W latach 1975−1998 administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[4]:

 • zespół kościoła parafialnego:
  • kościół Świętej Trójcy (według innych źródeł[jakich?] pw. Bożego Ciała), z XIV w., w l. 1597-1602; gotycki obronny z połowy XIV w., gruntownie przebudowany w 1600−1608 w stylu manierystycznym. Jest to jeden z cenniejszych zabytków tego typu na ziemiach polskich. Zachowane są w nim m.in. fragmenty polichromii renesansowych z czasów przebudowy w 1608 r. Wraz z cmentarzem otoczony jest wałem obronnym i fosą, w której płynie Żurawka. Kościół posiadał cenne wyposażenie, obecnie znajdujące się w muzeach w Warszawie i Wrocławiu. Muzeum wrocławskie część zabytków przekazało do depozytu do muzeum w Brzegu. Kościół miał być oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ale pozbawiony konserwacji niszczał. Było tak do czasu przejęcia obiektu przez gminę, która, wraz z parafią pw. św. Józefa, rozpoczęła remont trwający do chwili obecnej. Kościół posiada typowe cechy budowli obronnej tj. grube mury, małe okna. Przy południowej ścianie zachowały się jedyne na Dolnym Śląsku "kuny" do przykuwania grzeszników odbywających karę pokuty. Z cech typowych dla budowli obronnych zachowały się trzy (z czterech) półbastiony, prawdopodobnie projektu Walentego von Säbischa[5]. Warto zauważyć, że do remontu kościoła użyto materiału z innego zabytku Żórawiny (do dziś pozwolenie konserwatora zabytków budzi kontrowersje). Otóż rozebrano wybudowany w 1932 r. drewniany średniofalowy maszt radiowy, którzy przez wiele lat był jedną z najwyższych (prawie 150 m) konstrukcji drewnianych na świecie. Zainstalowany na nim nadajnik radiowy miał pierwotnie moc 60 kW, którą w późniejszym czasie podniesiono do 100 kW. Obok masztu drewnianego w 1976 r. postawiono nowy stalowy, o wysokości 258 metrów, natomiast drewniany zdemontowano około 1990 r. Zobacz: RTON Żórawina.
  • pozostałości cmentarza, z XIV w.
  • pozostałości pałacu - dworu obronnego, z XIV w., 1607 r.
  • pozostałości fortyfikacji ziemnych, z XVI/XVII w.
 • park krajobrazowy, w otoczeniu pałacu-dworu, z XVIII w., XIX w., zniszczony, o pow. 4,5 ha, wśród zadrzewienia dąb czerwony, platan i lipa, które posiadają wymiary pomnikowe.
 • willa, ul. Kolejowa 6, z l. 1912-1914

inne obiekty:

 • kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca NMP dawniej ewangelicki, wybudowany w 1913 r.
 • spichlerz z 1832 r. znajdujący się w zabudowaniach folwarcznych
 • aleja dębów łącząca pałac z wsią
 • pręgierz z 1517 r. o wys. 2,2 m, posiada pozostałości haków. Obecnie jest cokołem rzeźby Jezusa Chrystusa[6]
 • granitowy krzyż graniczny, ustawiony obok kościoła pw. św. Trójcy, błędnie określany jako krzyż pokutny (pojednania)[7]
 • pomnik Witelona z 1945 r., znajdujący się przy fosie koło kościoła pw. Św. Trójcy, będący pierwotnie pomnikiem ku czci żołnierzy - mieszkańców Żórawiny i okolicznych wsi poległych podczas I wojny światowej,
 • na terenie cmentarza parafialnego znajdują się: 1. kwatera żołnierzy z okresu I wojny światowej, w centralnej części zawierająca kilka grobów poległych oraz, w bocznej części, zawierająca kamienne bloki na których wyryto imiona i nazwiska, daty urodzeń i daty oraz miejsca śmierci mieszkańców Żórawiny i okolic poległych podczas I wojny światowej; 2. mogiła zbiorowa z okresu II wojny światowej, w której są pochowani jeńcy Gross-Rosen (filia w Miłoszycach koło Jelcza-Laskowice) zmarli w 1945 r., podczas tzw. „marszu śmierci” oraz jeńcy wojenni zmarli w 1945 r. zatrudnieni w okolicznym folwarku,
 • ulica Marii Reginy Janeckiej (ur. 29.08.1897 - zm. 5.03.1985 r.), przy której mieszkała po II wojnie światowej lokalna działaczka społeczna, wieloletnia dyrektor miejscowej szkoły podstawowej oraz kurator sądowa. Opracowana przez nią kronika szkolna stanowi ważny dokument dotyczący kształtowania się społeczności lokalnej po II wojnie światowej[8]
 • pomnik poległych jeńców pochodzących z 27 narodów, którzy zostali pomordowani podczas II wojny światowej[9]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Przypisy

 1. Gmina Żórawina. [dostęp 2012-06-17].
 2. abc Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 63.
 3. Territoriale Veränderungen in Deutschland und deutsch verwalteten Gebieten 1874–1945. Rolf Jehlke. [dostęp 13.12.2012].
 4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 4.11.2012]. s. 237,238.
 5. Polska niezwykła, Żórawina
 6. Kapliczki w Żórawinie. kapliczki.org.pl. [dostęp 2013-07-28].
 7. Michał Zalewski: Krzyż graniczny w Żórawinie, błędnie identyfikowany jako krzyż pokutny (pol.). Kapliczki, krzyże i figury przydrożne, 2013. [dostęp 2017-07-07].
 8. 60 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŻÓRAWINIE Kartki z historii szkoły ZAŁOŻYCIELKA SZKOŁY  Maria Regina Janecka  Repatriantka ze wschodu  Przybyła do Żórawiny latem 1945 roku PIERWSZE ZAJĘCIA  Pierwsze., slidegur.com, 20 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-20].
 9. Okolice Wrocławia, część południowo-wschodnia, Studio Wydawnicze Plan, ​ISBN 83-60180-02-4

Bibliografia[edytuj]

Schlesisches Güter-Adreßbuch, Verzeichnis sämtlicher Rittergüter sowie der größeren Landgüter der Provinzen Nieder-und Oberschlesien, Wrocław 1937

Linki zewnętrzne[edytuj]

'